To wydarzyło się w carsharingu w 2022 roku.

Dzisiaj żegnamy 2022 rok, czyli siódmy już rok odkąd carsharing zaczął się dynamicznie rozwijać w naszym kraju. Ostatni czas jednak był trudny ze względu na „czarne łabędzie” w postaci pandemii korona-wirusa oraz wojny w Ukrainie, które wpłynęły również na branżę współdzielonej mobilności jak i wyhamowały wspomniany rozwój. Kończący się rok, stojący głównie pod znakiem rosyjskiego ataku na Ukrainę, miał jednak z perspektywy carsharingu kilka ciekawych momentów, do których warto wrócić, zanim wkroczymy w nowy, 2023 rok.

Poniżej przypominamy 10 najciekawszych naszym zdaniem wydarzeń z branży polskiego i światowego carsharingu:

Podsumowanie zaczniemy od pokrzepiającej informacji wg której komplet polskich usługodawców bardzo szczodrze zaangażował się we wsparcie ludności cywilnej Ukrainy, zmuszonej do opuszczenia swojego kraju. W okresie wielkiej fali emigracji kluczowa była mobilność, a polscy operatorzy tejże współdzielonej mobilności pokazali, że można na nich liczyć.

Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie co jest głównym wyróżnikiem roku 2022 w carsharingu, to bez wahania odpowiemy że wielkie transakcje i przejęcia na wśród europejskich liderów branży. Największy w Unii Europejskiej usługodawca – ShareNow, został kupiony przez operatora znacznie mniejszego, co nie znaczy słabszego, czyli Free2Move. Na tej jednej transakcji rok przejęć się jednak nie skończył o czym więcej w dalszej części naszego podsumowania.

Małymi krokami, ale cały czas do przodu podąża Traficar, który otworzył w 2022 roku kolejną, ósmą lokalizację swojej usługi, udostępniając swoje samochody na terenie jednego z największych pod względem powierzchni miast w Polsce, czyli w Szczecinie.

Rewolucję w swojej usłudze wprowadziło 4Mobility, które oprócz tego, że mocno ograniczyło dostępność swoich samochodów w usłudze, zrezygnowało całkowicie z oklejenia swoich samochodów, co ma związek z mocną zmianą kierunku działalności ku zautomatyzowanemu wynajmowi długoterminowemu.

Duże zmiany w Traficarze. Po elektrycznym modelu Spring, w odchodzącym roku dołączył do oferty również drugi model Dacii, czyli spalinowe Sandero, choć sam nowy model nie odzwierciedla skali zmian, które związane są z przejęciem przez właściciela usługi Traficar, jednej z większych grup dealerskich w Polsce, specjalizującej się w sprzedaży i serwisowaniu samochodów koncernu Renault.

Przejęcie ShareNow przez Free2Move to nie jedyne spektakularne przejęcie do którego doszło w Europie, ponieważ oprócz usługi będącej własnością BMW i Mercedesa, również carsharing od Grupy Volkswagena zmienił właściciela, przez co żaden z niemieckich gigantów motoryzacyjnych nie posiada w swoich rękach znaczącej usługi carsharingu.

Rok 2022 stał również pod znakiem ofensywy modelowej Traficara, który po jeszcze mocniejszej inwestycji w Dacię, po 6 latach działalności udostępnił w swojej flocie samochody dla bardziej wymagających klientów, czego efektem było wprowadzenie do oferty pierwszego w historii usługi, samochodu segmentu SUV – Renault Arkana.

Wśród istotniejszych wydarzeń odchodzącego roku wspomnieliśmy otwarcie strefy Traficara w Szczecinie, dlatego nie sposób nie przypomnieć o dużej zmianie w kierunku ograniczenia zasięgu działania usługi, co wydarzyło się w Panek CarSharing.

Mniej więcej od połowy roku docierały informacje o trudnościach największej w Europie, miejskiej sieci carsharingowej, która działała w Moskwie, a do czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę, była złożona głównie z samochodów produkcji europejskiej. Po agresji, w związku z nałożonymi sankcjami rosyjskie usługi zmuszone były częściowo lub w całości przejść na pojazdy produkcji chińskiej lub rodzimej.

Podsumowanie kończymy zaskakującą informacją, wg której Panek CarSharing po ponad 5 latach działalności zdecydował się na umożliwienie poruszania się swoimi samochodami również po zagranicy. Oprócz zezwolenia na bezpłatny wjazd do Czech i Słowacji wprowadzono również możliwość zwrotu wynajętego samochodu w kilku czeskich lokalizacjach.

Oczywiście to nie wszystkie ciekawe wydarzenia roku 2022 w carsharingu, dlatego każdego zainteresowanego zapraszamy do zapoznania się z archiwami strony autonaminuty.org gdzie można znaleźć komplet najciekawszych informacji odnośnie carsharingu zarówno w Polsce jak i na świecie.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz