Święto Carsharingu w Polsce. Kongres Wocomoco w Warszawie

  • Post author:
  • Post category:Polska / Świat

Na początku września w Warszawie odbył się doroczny, światowy kongres branży współdzielonej mobilności. W tym roku, odbywał się on po raz czwarty w historii i dotychczas odbywał się dwukrotnie w Szwajcarii i raz w Austrii, z kolei przyszłoroczny zaplanowany jest w Niemczech. Patrząc na dotychczasowych, oraz przyszłego gospodarza kongresu, można mieć powody do dumy z faktu że Warszawa została zaszczycona możliwością goszczenia gwiazd branży u siebie. Naszym zdaniem, organizacja tego wydarzenia w Polsce, jest dowodem na fakt że potencjał naszego kraju w świecie współdzielonej mobilności jest wysoko oceniany. Oczywiście przedstawiciele portalu Autonaminuty.org, również byli obecni na kongresie, którego najciekawsze elementy zostały opisane przez nas w poniższym materiale.

Przy wejściu na galę, wystawiona była lista zaproszonych gości, która zaświadczyła bardzo silny skład konferencji. Do Warszawy zjechali przedstawiciele całego świata Carsharingu. Jedyny kontynent który nie miał swoich reprezentantów to Afryka. Przybyli goście, m. in. z Brazylii, Australii, Singapuru, o bardzo silnej reprezentacji Stanów Zjednoczonych i Kanady nie wspominając.

Impreza prowadzona była pod patronatem Zarządu Dróg Miejskich, i przedstawiciele tego urzędu oficjalnie przywitali zgromadzonych, a także opowiedzieli o najbliższych planach względem mobilności w Warszawie. Niestety o samym świeżo ogłoszonym przetargu stołecznym na Carsharing nie powiedziano zbyt wiele.

Z racji faktu bardzo szerokiego grona zaproszonych ekspertów, a ograniczonego czasu trwania kongresu, został on podzielony na równoległe panele, dedykowane dla Carsharingu, mobilności rowerowej, oraz mówiące o rozwiązaniach kierowanych dla urzędników. Dla nas najważniejszy był oczywiście ten pierwszy, na którym dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji.

Podczas panelu carsharingowego, zaprezentowane były najnowsze systemy, które używane są w wielu rozwiązaniach na świecie. Swoje prezentacje mieli wszyscy najwięksi gracze tej branży, m.in Invers, Vulog, czy Mobility. Nowością były również prezentowane po raz pierwszy w Polsce aplikacje multisharingowe, pozwalające na wyszukiwanie i korzystanie  z większości aktywnych systemów w Europie, za pomocą tylko jednego programu. Jest to bardzo duży krok w kierunku rozwoju komfortu użytkowników Carsharingu w Europie, gdzie chcąc korzystać z każdego dostępnego systemu w największych miastach Europy, dotychczas należało mieć zainstalowaną każdą osobną aplikację. Takie systemy jak np. Urbi, czy Carjump z pewnością zrewolucjonizują branżę i okażą się sukcesem, co było widać bo bardzo entuzjastycznych komentarzach audytorium zgromadzonego na prezentacjach.

Poza prezentacjami firm sprzedających usługi współdzielonej mobilności, większą część paneli carsharingowych przejęli oficjele odpowiedzialni za komunikację miejską na całym świecie. Określenia „komunikacja miejska” nie użyliśmy bynajmniej przypadkowo. W najbardziej rozwiniętych krajach świata, jak np: Stany Zjednoczone, Niemcy, Korea Południowa, czy Australia, Carsharing, od dawna jest już uważany za bardzo istotny element tejże komunikacji, który cieszy się coraz to większym zainteresowaniem populacji miejskiej, a i skłania z miesiąca na miesiąc, coraz większą ilość mieszkańców miast, to pozbycia się swoich prywatnych pojazdów, na rzecz komunikacji miejskiej która odpowiada już niemal na wszystkie potrzeby osób zamieszkujących aglomeracje w których. Z prezentacji osób odpowiedzialnych za te zagadnienia dowiedzieliśmy się że w wielu krajach lawinowo spada choćby odsetek młodzieży zainteresowanej wyrobieniem uprawnień do prowadzenia pojazdów,  co jest odpowiedzią na ofensywę pojazdów autonomicznych, która jest już tylko kwestią czasu. O tym jak bardzo dużą rewolucją w Azji, stała się współdzielona mobilność opowiadał Pan Lewis Chen, Prezes Związku Carsharingu w Singapurze. Szczególnie interesująco wyglądała wizja rozwoju tej usługi w Chinach, gdzie już obecnie działają pierwsze rozwiązania, a powstanie … setek (sic!) kolejnych systemów, jest wyłącznie kwestią najbliższego czasu, a liczba 760 000 aktywnych użytkowników tych systemów w tylko pierwszym roku ich działalności w Państwie Środka, wzrośnie dziesięciokrotnie, tylko w przeciągu najbliższych 2 lat.

Kolejnym ważnym prelegentem, była chyba najważniejsza obecnie osoba w świecie Carsharingu, Pani Emily Fleck, aktualna Prezydent CSA (Światowy Związek Carsharingu), zrzeszającego wszystkich największych globalnych graczy współdzielonej mobilności samochodowej. Pani Fleck opowiadała o obecnych trendach w branży, jednocześnie roztaczając ciekawe perspektywy dla tych usług w Polsce, oraz całej Europie Środkowej, zwłaszcza dzięki faktowi bliskiego sąsiedztwa światowego lidera tej branży, Niemiec.  Skoro już o naszym zachodnim sąsiedzie mowa, bardzo interesującą prezentację przygotowało Federalne Ministerstwo Transportu. Co prawda głównie opierało się ono na liczbach, jednak ich poziom wzbudzić mógł niekłamaną zazdrość i podziw, a jednocześnie działać na wyobraźnię i wyzwalać nadzieję że i u nas takie systemy zaczną się pojawiać. Dogonienie Niemiec może pozostać jedynie w sferze marzeń, jednak jeśli się wzorować to tylko na najlepszych. Niemieccy prymusi, mogą się, wg danych przedstawionych podczas kongresu, pochwalić obecnie ponad 150 odrębnymi systemami do Carsharingu działającymi na terenie całego kraju, które to posłużyły ponad 1,2 mln unikalnym klientom. A to wszystko przy użyciu ponad 16 tysiącom pojazdów. Biorąc pod uwagę że ta tendencja cały czas rośnie i nic nie zapowiada jej zmianie, można się spodziewać że w kraju nad Wisłą usługi podobne do prezentowanych okażą się pełnym sukcesem.

Kongres Wocomoco w Warszawie trwał 2 dni i przyniósł wiele interesujących dyskusji, pomógł nawiązać przedstawicielom branży, nowe bezcenne kontakty, a dla Polski, może okazać się symbolicznym kamieniem węgielnym zagadnienia Carsharingu, którego powstanie w Polsce, jest wyłącznie kwestią czasu. Takie imprezy są w naszym kraju niezbędne, jednak oprócz spotkań, dedykowanych wyłącznie dla ścisłego grona branżowego istnieje potrzeba uświadamiania społeczeństwa tym zagadnieniem, ponieważ bez ludzi, nawet najlepszy system nie ma racji bytu, dlatego też każdą inicjatywę, która choćby w niewielkim stopniu przyczyni się do rozwoju współdzielonej mobilności w Polsce, należy wspierać, co redakcja portalu autonaminuty.org będzie żywo wspierać, a także o wszystkich tego typu wydarzeniach informować.

Udostępnij przez :

Ten post ma 40 komentarzy

Dodaj komentarz