Logiczna całość stanie się w końcu faktem?

Tytuł dzisiejszego artykułu może wydawać się dość enigmatyczny, ale już śpieszymy z jego rozszyfrowaniem. Gdy zapytać w środku nocy osoby nawet średnio interesującej się rynkiem współdzielonej mobilności w Polsce, o to jakich samochodów używa w swojej usłudze Traficar,  to zdecydowana większość pytanym odpowie poprawnie, że są to auta marki Renault i Dacia, czyli ogólnie samochody grupy Renault. Gdy zapytać z kolei kto jest właścicielem usługi Traficar pewnie dobrych odpowiedzi nie będzie już tak dużo, ale zapewne część osób słusznie powiąże Traficara z jednym z liderów rynku tradycyjnego wynajmu samochodów – wypożyczalnią Express, natomiast to nie wszystko. Właścicielem zarówno Expressu jako i Traficara jest firma Holding1, która działa w kilku branżach, jak m.in budownictwo mieszkaniowe, choć fundamentem działalności jest sprzedaż samochodów nowych i używanych w spółce PGD, czyli Polskiej Grupie Dealerów, która obejmuje kilkadziesiąt salonów sprzedaży głównie w Polsce, ale też za granicą.

Co zatem dziwnego, że duża grupa dealerów samochodów organizuję wypożyczalnię samochodów i carsharing? Przecież to wydaje się logiczne. Oczywiście że tak, natomiast logiki wydaje się mniej, gdy zauważymy, że pośród posiadanych przez Holding1 salonów sprzedaży w Polsce znajdziemy przedstawicielstwa takich marek jak: Ford, Seat, Mitsubishi, Nissan, Skoda, Opel, Suzuki, Fiat, Kia, Hyundai czy Jeep, lecz nie znajdziemy tam ani Renaulta ani Dacii.

Zgadza się, właściciel Traficara, posiadający dziesiątki salonów samochodów w Polsce, nie posiada w naszym kraju ani jednego dealerstwa francuskiego koncernu, a mimo to w swoim carsharingu bazuje wyłącznie na autach tej marki. Co prawda PGD jest właścicielem salonu Renulat i Dacia w słowackiej Banskiej Bystrzycy, natomiast jest to tylko wyjątek, który nadal nie zmienia faktu, że bardziej logiczne wydawałoby się korzystanie w Traficarze z samochodów marek, które PGD sprzedaje, jak robi choćby po sąsiedzku w Litwie grupa dealerska Modus, która jest właścicielem usługi carsharingu CityBee. U Litwinów w CityBee jeżdżą samochody marek, których dealerstwa posiada grupa Modus.

W tytule dzisiejszego artykułu mieści się jednak pytanie o nastanie logicznej całości, co związane jest z planowaną transakcją, która jeśli dojdzie do skutku, będzie największym zakupem w branży sprzedaży samochodów w ostatnich latach w naszym kraju. Wg informacji przekazanych przez dyrekcję oficjalnego przedstawicielstwa grupy Renault na Polskę, Holding1 finalizuje transakcję zakupu 100% udziałów w spółce RRG (Renault Retail Group), która jest właścicielem 5 fabrycznych salonów marki Renault i Dacia zlokalizowanych w Warszawie.

Jeśli transakcja zostanie zatwierdzona przez UOKiK, właściciel Traficara stanie się jednocześnie właścicielem największej grupy sprzedającej samochody grupy Renault w naszym kraju. Można powiedzieć tutaj o nie lada rozmachu biorąc pod uwagę, że do czasu transakcji grupa PGD posiadająca w Traficarze ponad tysiąc aut francuskiej grupy, nie sprzedała ani jednego nowego samochodu marki Renault i Dacia w swojej polskiej sieci sprzedaży.

Ciężko określić obecnie jak omawiana transakcja wpłynie na Traficara, jednak biorąc pod uwagę, że przed zakupem salonów RRG „fioletowy carsharing” składał się wyłącznie z samochodów marki Dacia i Renault, to można założyć, że po dopięciu transakcji współdzielonych aut obu marek może być tylko więcej, czego pierwsze efekty widzimy poprzez wprowadzenie do floty, nowego modelu Dacia Sandero, którego docelowo w Traficarze ma być nawet 300 sztuk.

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. nimabi

    Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi

Dodaj komentarz