Debiut „wodoru” w europejskim carsharingu!

Dyskusje na temat napędu wodorowego w samochodach osobowych toczą się od wielu lat. Co ciekawe Polska, w której jak dotąd nie działa żadna komercyjna stacja dystrybucyjna paliwa wodorowego również widzi w nim przyszłość, chociaż jest to o tyle groteskowe, że jeszcze do niedawna polskie prawo nie przewidywało nawet możliwości zarejestrowania samochodów o tym napędzie w naszym kraju.

Pomimo problemów prawnych przez kilka lat właścicielem jedynego w Polsce samochodu o napędzie wodorowym była centrala Toyoty, która posiadała na stanie jedną sztukę pierwszej generacji Toyoty Mirai, czyli pierwszego seryjnie produkowanego modelu samochodu osobowego z ogniwami wodorowymi. Co ciekawe, aby zatankować „polskiego” Miraia, jego właściciel musiał wozić samochód na lawecie do najbliższej stacji, czyli do … Berlina.

To są jednak polskie problemy, których nie ma w innych krajach Europy co skwapliwie wykorzystuje koncern Toyoty. Po pierwszej usłudze taksówkowej opartej na samochodach wodorowych (Hype Taxi w Paryżu) przyszedł czas na wprowadzenie samochodów o takim napędzie również do usług carsharingu w Europie.

Japoński kocern postanowił dodać drugą generację wodorowej Toyoty do floty szwedzkiego oddziału platformy mobilnościowej o nazwie Kinto. Toyota stworzyła Kinto jako miejsce agregacji różnych form wynajmu samochodów producenta. Jest to rozwiązanie podobne do tego stosowanego choćby przez koncerny francuskie: Free2Move – PSA, Mobilize – Renault. Interesującym jest fakt, że Kinto zostało uruchomione również w naszym kraju, jednak póki co próżno w polskim oddziale szukać samochodów w carsharingu. W odróżnieniu do Polski, szwedzki oddział u siebie prężnie rozwija carsharing, w którym udostępnia w tej chwili około 1 tysiąca sanochodów różnych modeli Toyoty i Lexusa.

Początkowo drugą odsłonę Miraia, będzie można wynająć w usłudze Kinto w trybie stacjonarnym, w tylko jednej lokalizacji umiejscowionej przy Królewskim Instytucie Technologicznym w Sztokholmie.

Na koniec jeszcze coś o cenach wynajmu Miraia w usłudze Kingo. Najkrótszy możliwy wynajem wodorowego auta współdzielonego to 1 godzina, której koszt to 150 koron szwedzkich – ok, 67 PLN. Do kosztu przejazdu należy również doliczyć opłatę za kilometr jazdy, która wynosi ok 0,90 PLN. Dla porównania, najmniejszy dostępny w usłudze model, to doskonale znany w Polsce, czyli Yaris, którego koszt wynajmu wynosi ok 25 PLN za godzinę najmu + 0,90 PLN za każdy przejechany kilometr.

Udostępnij przez :

Ten post ma 94 komentarzy

 1. fitpresso

  The most talked about weight loss product is finally here! FitSpresso is a powerful supplement that supports healthy weight loss the natural way. Clinically studied ingredients work synergistically to support healthy fat burning, increase metabolism and maintain long lasting weight loss. https://fitspresso-try.com/

 2. 20bet

  Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

 3. cialis usa pharmacy

  I am not sure where you’re getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission. http://ciaalis2u.com/

Dodaj komentarz