50 lat komercyjnego carsharingu.

We wrześniu 2016 roku uruchomiono w Warszawie pierwszą, stacjonarną usługę – 4Mobility, która po pewnym czasie ewoluowała do formy „free-floatingu”, czyli swobodnego pozostawiania samochodów w dowolnym miejscu w strefie. Był to symboliczny debiut carsharingu Polsce, a już za miesiąc minie 5 lat od tego wydarzenia, które okazało się symbolicznym początkiem komercyjnej, współdzielonej mobilności samochodowej w naszym kraju.

„Nasza” rocznica wygląda jednak blado w porównaniu do okrągłego jubileuszu, który właśnie w sierpniu obchodzi cała branża. Bezobsługowy carsharing kończy właśnie 50 lat, bowiem w sierpniu 1971 we francuskim Montpellier zadebiutowała, pierwsza w Europie, ale też na świecie usługa bezobsługowego wynajmu samochodów – ProcoTip.

Więcej o pierwszym, komercyjnym carsharingu na świecie przeczytać możecie w naszym archiwalnym materiale sprzed prawie 3 lat w tym miejscu, natomiast dziś  po 50 latach można zobaczyć jak bardzo współdzielona mobilność się zmieniła, ale jednocześnie zastanowić się jak będzie rozwijać się w następnych dziesięcioleciach.

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 7 komentarzy

Dodaj komentarz