Współdzielone skutery wjechały do Szczecina. A co z carsharingiem?

  • Post author:
  • Post category:Polska

W Szczecinie na początku kwietnia została uruchomiona usługa skuterów na minuty. Najbardziej jednak zasługuje na uwagę fakt, że jest to dopiero pierwsza taka usługa w stolicy zachodniego Pomorza.  Dotychczas żaden operator nie dostrzegł potencjału jednego z największych powierzchniowo miast w Polsce dla usług skuter-sharingu. Co więcej, skutery nie są wyjątkiem. Dotychczas Szczecin w temacie współdzielenia może „pochwalić się” jedynie programem roweru miejskiego, oraz kompletną klapą w zakresie carsharingu, który dotychczas zawitał tam tylko w postaci kilku samochodów dostawczych usługi CityBee – BigCarsharing, która jednak po kilku miesiącach działalności zdecydowała się usunąć swoje samochody z tego miasta, ze względu na rzekome, niskie zainteresowanie usługą.

Pionierski system skuterów na minuty w Szczecinie, to EcoShare i stolica Pomorza Zachodniego to trzeci obszar w którym firma udostępniła swoje pojazdy, po Poznaniu oraz po części Trójmiasta (Gdańsk i Sopot). W Szczecinie na tą chwilę w usłudze działa 50 elektrycznych, skuterów w charakterystycznym kolorze, a wg deklaracji operatora, do końca roku ma się pojawić na szczecińskich ulicach nawet łącznie 100 jednośladów na prąd.

Cennik wynajmu oparty na stawce minutowej, która określona została na 0,69 PLN. Opłata za kilometr nie jest pobierana. Zasięg skutera z w pełni załadowaną baterią wynosi do 70 km. Nie jest to przesadnie dużo, jednak jeśli klient uzna, że jest to dla niego wystarczający zasięg, może taki skuter wynająć nawet na całą dobę, a wtedy cena wyniesnie dokładnie 69 PLN za cały dzień używania pojazdu. Skuter może rozpędzić się maksymalnie do 50 kilometrów na godzinę. Na wyposażeniu każdego pojazdu jest kuferek bagażowy kryjący w sobie dwa kaski (rozmiar L i rozmiar M) i jednorazowy czepek higieniczny.

Trzymamy kciuki za sukces EcoShare, oraz za cały Szczecin, ponieważ nie dajemy wiary, że ponad 400-tysięcznie, rozległe miasto, położone w sąsiedztwie Niemiec będących silnym ośrodkiem współdzielonej mobilności nie ma odpowiedniego potencjału dla współdzielenia.

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz