Stary/Nowy skutersharing w Szczecinie, a carsharingu jak nie było tak nie ma.

 • Post author:
 • Post category:Polska

Dzisiaj odbyła sie szczecińska premiera nowej odsłony drugiego największego polskiego operatora elektrycznych skuterów na minuty – HopCity. Jest to odsłona aż podwójnie nowa, bowiem poza zmianą nazwy (wcześniej operator ten znany był jako JedenŚlad), premierę miał nowy model skutera, który zastępuje dotychczasową maszynę która jest w usłudze od początku, czyli od wiosny 2017 roku kiedy to JedenŚlad rozpoczął swoją działalność w Warszawie. Nowy model skutera jest maszyną specjalnie wyprodukowaną na potrzeby usługi scootersharingu, wygląda też znacznie bardziej nowocześnie od swojego poprzednika i ma nieco lepsze parametry techniczne.

Operator oferuje wynajem swoich elektrycznych jednośladów w Szczecinie, w standardzie w atrakcyjnej cenie 0,49 PN za każdą minutę użytkowania. Każdy wynajem natomiast zapoczątkowany jest opłatą początkową w wysokości 2 PLN (dla stałych klientów przewidziane są abonamenty: codzinny i miejski, dzięki którym może uzyskać jeszcze niższą opłatę za minuty użytkowania). Klienci na terenie stolicy Zachodniego Pomorza otrzymali do dyspozycji 40 skuterów i strefę rozpoczęcia i zakończenia wynajmu która póki co ograniczona jest do centralnych dzielnic lewobrzeżnej części Szczecina, jednak operator nie zamierza kończyć na wspomnianych 40-tu maszynach i wraz z powiększaniem floty, rownież powiększeniu ulegnie zasięg terytorialny usługi. Jeśli o zasięgu mowa, to warto jeszcze wspomnieć, że bateria skutera, pozwala na przejechanie niespełna 50 kilometrów gdy jest w pełni naładowana.

Oprócz Szczecina, na skutery HopCity można natrafić we wspomianej Warszawie, Łodzi, Częstochowie i również w Trójmieście gdzie usługa zawitała w zeszłym tygodniu.

Pomimo faktu, że nowe jednoślady HopCity pojawiły się w największym mieście Województwa Zachodniopomorskiego i nawet pomimo faktu, że nie będą tutaj monopolistą, bowiem od kilku mieięcy działa tutaj również drugi operator – EcoShare o którym pisaliśmy tutaj, to jednak Szczecin nie ma wielu powodów do dumy jeśli chodzi o nowoczesną współdzieloną mobilność. Poza wspomnianymi operatorami elektrycznych skuterów na minuty oraz programowi Szczecińskiego Roweru Miejskiego próżno szukać tutaj innych usług tego typu. Zastanawiające, że w rozległej ponad 400-tysięcznej metropolii nie znajdziemy żadnej usługi carsharingu. Szczecin miał co prawda w zeszłym roku krótki epizod z BigCarSharingiem od CityBee, natomiast litewski operator po kilku miesiącach prowadzenia usługi w tym mieście, zdecydował się na wygaszenie swojej działalności na Pomorzu Zachodnim. Szczecin na tą chwilę pozostaje największym miastem w Polsce, które nie może się pochwalić nawet symboliczną ofertą aut na minuty, co tym bardziej dziwi biorąc pod uwagę szczecińskie sąsiedztwo z Niemcami którzy w usługach współdzielenia środków transportu są prawdziwymi liderami. Pewne powody takiego stanu rzeczy nie są znane, natomiast można spodziewać się, że fakt atrakcyjnynch cen lokalnych przewoźników taksówkowych, oraz fakt dużej i rozciągniętej powierzchni miasta, w wyniku czego Szczecinianie do poruszania się po mieście najczęściej używają samochodów nie ułatwiają operatorom decyzji o inwestycji w tą metropolię. Niezależnie jednak od tego jakie jeszcze bariery stawia Szczecin swoją specyfiką, to dynamika rozwoju „sharingu” szczególnie tego samochodowego, pozwala na umiarkowany optymizm w zakresie uruchomienia aut na minuty w tym mieście, bo to z pewnością wcześniej czy później nadejcie również i do Szczecina.

Udostępnij przez :

Ten post ma 37 komentarzy

 1. Casibom

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

 2. Hi there! This post could not be written much
  better! Going through this article reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept talking about this. I’ll forward this article to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thanks
  for sharing!

Dodaj komentarz