Usługi Multi-modalne rosną
Pierwsze „trojaczki” już na rynku.

  • Post author:
  • Post category:Polska / Świat

Usługi współdzielenia pojazdów od dłuższego czasu już zdają się zmierzać w kierunku multi-modalności, czyli oferowania różnych rodzajów pojazdów w jednej zagregowanej aplikacji. Operatorzy usług inwestują w dodatkowe rodzaje pojazdów aby uatrakcyjniać ofertę bez potrzeby współpracy z innymi podmiotami oferującymi mobilność na pozostałych rodzajach środków transportu, co również jest rodzajem „walki” z agregatorami oferującymi usługi różnych usługodawców w jednej aplikacji. Operatorzy działające w oparciu o taki model działają już również w Polsce i to w różnych konfiguracjach.

Najbardziej widocznym przykładem z naszego rynku jest operator CityBee który rozpoczął swoją działalność w Polsce od „BIG-Carsharingu” oferując samochody dostawcze na minuty, do których po kilku miesiącach dołączyły elektryczne hulajnogi. W elektryczne hulajnogi postanowił również zainwestować największy polski operator współdzielonych skuterów – BlinkeeCity, a to nie jedny romans z multimodalnością tego operatora, bowiem od kilku miesięcy współpracuje on na terenie Wrocławia z tamtejszym usługodawcą oferującym samochody elektryczne – Vozillą, który w swojej aplikacji oprócz samochodów udostępnia właśnie skutery BlinkeeCity.

Trend multi-modalności będzie się stale rozwijał i zataczał coraz szersze kręgi, czego dowodem jest fakt pojawiania się już usług oferujących nawet 3 rodzaje mobilności w jednej aplikacji. Interesujący jest przypadek belgijskiego operatora o dość intryującej nazwie… Poppy który oferuje w swojej aplikacji wynajem samochodów osobowych, skuterów oraz hulajnog i to w dwóch różnych miastach: w Brukseli i w Antwerpi. Oprócz faktu aż potrójnej modalności ciekawy jest również fakt, że brukselski oddział Poppy „wyrósł” na bazie największego amerykańskiego carsharingu – ZipCara, który właśnie w belgijskiej stolicy testował usługę niestacjonarego carsharingu który ostatecznie został zamknięty pod amerykańskim brandem, a schedę po tej usłudze przejęło właśnie Poppy. Nasz test niestniejącego już belgijskiego Zipcara, możecie obejrzeć tutaj.

Poppy nie jest jednak jedynym usługodawcą oferującym tak duży wachlarz możliwości, ponieważ wspomniany już CityBee na swoim rodzimym – litewskim rynku oferuje również potrójną mobilność składającą się z współdzielonych rowerów, elektrycznych hulajnog oraz samochodów, zarówno osobowych jak i dostawczych, dzięki czemu można spotkać się z opiniami, że CityBee oferuje multimodalność nawet poczwórną.

Niezależnie jednak od tego, czy samochody dostawcze uznamy za odrębny rodzaj mobilności, usługi oferujące 4 różne rodzaje pojazdów jednego operatora w tej samej aplikacji będą się stawać coraz popularniejsze.

Udostępnij przez :

Ten post ma 45 komentarzy

Dodaj komentarz