Wbrew trendom Czesi wolą „manuala”

Trendy motoryzacyjne dobitnie wskazują zmierzch manualnych skrzyń biegów. Do niedawna w Polsce automatyczna skrzynia biegów była prawdziwą rzadkością, a często przy okazji rozmów na temat rodzajów przekładni „automaty” mierzyły się z wieloma krytycznymi opiniami, jak np. wyższe zużycie paliwa, bardziej kosztowne naprawy itp.

Obecnie nawet w naszym kraju liczba sprzedawanych samochodów z automatyczną skrzynią biegów sukcesywnie rośnie zarówno w przypadku samochodów nowych jak i używanych. W przypadku nowych samochodów od segmentu aut średnich albo za skrzynię manualną trzeba… dopłacić, albo nie w ogóle konfiguracji z dostępną przekładnią manualną. Co więcej coraz popularniejsze samochody elektryczne skrzyni jako takiej są pozbawione w ogóle.

Zwiększoną popularność skrzyń automatycznych widać również w usługach carsharingu w Europie, gdzie absolutna przewaga leży po stronie samochodów z automatem. W Polsce co prawda nie jest tak widoczna, ponieważ Traficar w komplecie samochodów spalinowych oferuje wyłącznie przekładnię manualną. Z drugiej strony pozostali usługodawcy, czyli 4Mobility oraz Panek bazują na samochodach ze skrzynią automatyczną.

Przechodząc jednak do meritum dzisiejszego materiału, dotarliśmy do badania jakie przeprowadził niedawno jeden z wiodących czeskich carsharingów – AnyTime (nasz video-test AnyTime z Pragi – znajdziecie tutaj). Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1018 ankietowanych, którzy pytani byli o wiele różnych aspektów związanych z carsharingiem ale też ogólnie codzienną mobilnością.

Jedno z pytań dotyczyło właśnie preferencji czeskich klientów odnośnie skrzyni biegów. Opinie okazały się dość zaskakujące:

 1. Automat czy manual?
  – 43% ankietowanych uważa, że nigdy nie zrezygnuje z manualnej skrzyni biegów
  – 18% pytanych nie wyobraża sobie jazdy inną niż automatyczną skrzynią biegów
  – 39% uczestników badania nie ma zdania i może jeździć i taką i taką
 2. Opinie na temat automatycznych skrzyń biegów
  – 58% badanych uważa że jazda automatem pozwala na bardziej ekonomiczną jazdę
  – 24% ankietowanych jest zdania że automat jest dobry dla początkujących
  – 16% pytanych uważa że automat jest dobry tylko dla kobiet
  – 2% nie ma zdania

Co ciekawe firma AnyTime, która była organizatorem badania posiada w swojej flocie samochody wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów, a największy operator carsharingu w Pradze, czyli usługa Car4Way, w większości samochodów (poza najniższą klasą samochodów) oferuje również „automaty”.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

 1. gralion torile

  After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 2. binance fiat fee

  Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Dodaj komentarz