Volkswagen kończy 85 lat!

Dzisiaj dzień szczególny, bowiem dokładnie 85 lat temu oficjalnie rozpoczęła się działalność marki Volkswagen, która w ciągu 8 dekad dynamicznego rozwoju urosła do miana globalnego lidera, który w ostatnich latach bije się z o palmę pierwszeństwa z Toyotą.

Historia marki Volkswagen ma z perspektywy naszego kraju znaczenie szczególne i niejednoznaczne, bo nie sposób zapomnieć, że do jej powstania przyczynił się zbrodniarz wojenny – Adolf Hitler, natomiast jakość niemieckich produktów, a także fakt, że auta produkowane były głównie za naszą zachodnią granicą, spowodowały, że Polacy, mimo zamknięcia za „Żelazną Kurtyną” mocno cenili samochody marki Volkswagen, a po upadku PRLu samochody niemieckiego producenta były jednymi z najczęściej importowanych aut do naszego kraju. Do dzisiaj samochody z logotypem VW są każdego roku jednymi z chętniej wybieranych marek samochodów w naszym kraju i tyczy się to zarówno samochodów nowych jak i tych z rynku wtórnego. Volkswagen jest dodatkowo absolutnym liderem sprzedaży w Polsce, jeśli spojrzymy z perspektywy całej grupy VAG, która oprócz flagowej marki VW produkuje również bardzo popularne nad Wisłą Skody, Audi ale również Seaty czy Porsche.

Spoglądając również na rynek całej Europy, samochody marki Volkswagen nie mają sobie równych, przez co zdecydowanie aut z logotypem VW jeździ po europejskich ulicach najwięcej.

Czy w takim razie samochody marki Volkswagen są równie popularne w carsharingu? Patrząc na polski rynek można poczuć się zaskoczonym. Po polskich ulicach jeździ ponad 4 000 współdzielonych samochodów w różnych segmentach oraz różnych marek, natomiast komplet dostępnych w naszym kraju „Volkswagenów na minuty” można znaleźć na jednym zdjęciu, dokładnie na tym, którym ozdobiliśmy nasz dzisiejszy materiał. Tylko 3 samochody, do tego wyprodukowane w zeszłym stuleciu stanowią 100% obecnej współdzielonej floty marki VW w Polsce. W przeszłości  sytuacja wyglądała niewiele lepiej, bowiem jedynie 4Mobility udostępniało niegdyś samochody dostawcze marki Volkswagen oraz elektryczny carsharing od PGE, w którym oferowane były m.in zero-emisyjne e-Golfy. Co prawda obecnie i w przeszłości znajdziemy w polskim carsharingu samochody innych marek grupy VW, takich jak Audi czy Seat to jednak marka Volkswagen jest reprezentowana symbolicznie.

„volkswagenowska, carsharingowa pustynia” nie jest jednak regułą, ponieważ auta marki Volkswagena są w innych krajach dość powszechne. Pomijając Niemcy, gdzie znajdziemy współdzielone VW w wielu usługach, w tym dwóch, będących własnością koncernu z Wolfsburga, czyli w WeShare oraz w Green Wheels, no ale akurat powszechność tej marki w rodzimym kraju nie powinna nikogo dziwić. Rzecz w tym, że „Volkswageny na minuty” znajdziemy w powszechnym użyciu m.in na Węgrzech, w Litwie, Estonii, ale też w Wielkiej Brytanii czy Białorusi lub Rosji, chociaż w tych ostatnich krajach zagęszczenie aut niemieckiej marki może się drastycznie zmienić ze względu na nałożone sankcje.

A z czego wynika fakt, że współdzielone Volkswageny są tak mało popularne w naszym kraju? W tym temacie zapraszamy do naszego materiału z marca b.r. gdzie szerzej zajęliśmy się tym tematem. 

Reasumując, udział marki VW w polskim carsharingu jest ewenementem, natomiast z okazji urodzin motoryzacyjnego giganta życzymy mu dalszego rozwoju ale również zwiększenia ilości samochodów tej marki w polskich usługach.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Orgarrold

    What Puts You at Risk for Stress Fractures propecia hair growth Antibiotic ointments are rarely prescribed for the treatment of cellulitis, but in the case of a condition such as perianal streptococcal cellulitis, which affects the anus and rectum, a topical antibiotic, such as mupirocin or retapamulin, may be prescribed

Dodaj komentarz