Po Warszawie czas na Poznań. Carsharing w Wielkopolsce już na jesień.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Rok 2017 w polskiej rzeczywistości „carhsaringowej” był dotychczas w pełni zawłaszczony przez Warszawę gdzie ruszyły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dwa duże komercyjne projekty Traficar i Panek. Stolica jednak nie będzie najprawdopodobniej samotną wyspą w temacie rozwoju branży współdzielonej mobilności w tym roku, bowiem w Poznaniu ogłoszono oficjalną zapowiedź otwartego systemu (Freefloating) o nazwie CherryCar który ma wyjechać na ulice stolicy Wielkopolski wczesną jesienią. Jak dowiedziała się redakcja autonaminuty.org, system będzie działał w oparciu o hybrdydowe Toyoty Yaris najnowszej generacji, oraz auta elektryczne, nieznanej jeszcze marki. Wg deklaracji przedstawicieli CherryCar aut ma być łącznie 200 gdzie hybrydy to 90% tego wolumenu, a pojazdy elektryczne to 10%.

Działanie systemu, oficjalnie „pobłogosławił” Prezydent Poznania, Pan Jaśkowiak, oświadczając iż jego miasto jest gotowe na Carsharing, czego dowodem jest podpisany pomiędzy ratuszem, oraz firmą CherryCar list intencyjny. Wg Prezydenta, potencjał Poznania w zakresie Carsharingu wynosi między 500-600 samochodów i w rozwoju tego rodzaju usług, ma pomóc uchwała miejska wspomagająca współdzieloną mobilność specjalnymi miejscami parkingowymi w ilości docelowo 200 sztuk, gdzie również mają się pojawić ładowarki dla samochodów elektrycznych. Będąc przy liczbach, wiemy również ile poznańska usługa ma kosztować. Jak deklaruje operator, przy samochodach hybrydowych, opłata będzie podzielona na 0,50 PLN za minutę jazdy, oraz 0,70 PLN za każdy przejechany kilometr, a także dostępna będzie opłata stop-over w wysokości 0,10 PLN, co pokazuje iż cennik CherryCar będzie mocno zbliżony zarówno formą jak i wartościami, do nowych usług uruchomionych niedawno w Warszawie.

Na tą chwilę, pomimo kilku znaków zapytania, jak choćby tym odnośnie formy współpracy pomiędzy miastem oraz firmą CherryCar, można spodziewać się iż usługa powinna odnieść sukces, gdyż w stolicy Wielkopolski będzie to projekt pionierski, a także jego cena wydaje się przystępna. Wszystko to stanowi odpowiedni fundament do tego aby Carsharing wpisał się na stałe do tkanki miejskiej w kolejnej polskiej metropolii, czego gorąco operatorowi usługi CherryCar życzymy.

fot: Urząd Miasta Poznania

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz