Niemcy sprzedają,
Niemcy kupują.

Nie dalej jak w sobotę pisaliśmy o Volkswagenach w carsharingu, gdzie zwróciliśmy uwagę na fakt jedynie symbolicznego udziału najpopularniejszej niemieckiej marki w branży polskiej współdzielonej mobilności samochodowej, a już mamy kolejne doniesienie, w którym koncern VAG odgrywa dużą rolę.

Największy na naszym kontynencie producent samochodów otrzymał właśnie od europejskiego urzędu antymonopolowego zgodę na zakup udziałów w jednej z największych sieciowych wypożyczalni samochodów – Europcar. Więcej o planowanej inwestycji pisaliśmy już w lipcu zeszłego roku, a nasz artykuł na ten temat znajdziecie -> tutaj.

Ruch Volkswagena przesadnie nie dziwi i ma związek z ewolucją mobilności skierowaną ku usługom MaaS (Mobility as a Service – czyli mobilność jako usługa) gdzie coraz więcej koncernów samochodowych rozwija usługi wynajmu i carsharingu zwiastując kres tradycyjnemu zakupowi samochodów osobowych i dostawczych na własność.

Zamknięcie oferty zakupu akcji ma zakończyć się 10 czerwca, więc już wkrótce dowiemy się czy przejęcie jednego z gigantów wynajmu samochodów przez giganta wśród producentów samochodów stanie się faktem. Wartość transakcji wg nieoficjalnych doniesień wynosi około 2,5 mld Euro.

Dla Volkswagena zakup Europcar’u to najlepszy punkt wyjścia do uruchomienia dużej platformy mobilności dostosowanej do ewolucji popytu – wyjaśnił pod koniec lipca Prezes Grupy VAG – Herbert Diess.

Niemiecki koncern zamierza przekazać do firmy Europcar zarządzanie flotami samochodowymi oraz usługami carsharingu w które jest zaangażowany – m.in WeShare oraz GreenWheels. Ponadto Volkswagen deklaruje wspieranie rozwoju Europcar’u w swojej flagowej działalności.

Na koniec nawiążemy jeszcze do tytułu dzisiejszego materiału, który ma związek z niedawną deklaracją również niemieckich koncernów BMW oraz Daimler, które pracują obecnie nad transakcją sprzedaży, wspólnej usługi carsharingu – ShareNow, którą zamierza kupić inny europejski gigant – koncern Stellantis.

Udostępnij przez :

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz