Ukraiński carsharing rozwija sieć!

Sytuacji na Ukrainie daleko do pełnego spokoju, choć wielu mieszkańców naszego wschodniego sąsiada, szczególnie w zachodniej i centralnej części kraju próbuje przywrócić codziennemu życiu normalność. Podobnie do normalności stara się wrócić ukraiński carsharing, na czele z największym tamtejszym operatorem, usługą GetmanCar, która wsławiła się bezprecedensową akcją nieodpłatnego udostępniania samochodów do ewakuacji z terenu Ukrainy o czym pisaliśmy w naszym materiale w marcu b.r. 

Poza faktem, że GetmanCar przywrócił działanie usługi w Kijowie i w Dnipro, gdzie udostępniał samochody przed wybuchem wojny, to jak poinformował założyciel i właściciel największego ukraińskiego operatora – Taras Hetmanski, za kilka dni uruchomiona zostanie zupełnie nowa strefa wynajmu współdzielonych samochodów we Lwowie. Będzie to debiut carsharingu w najbliższej Polsce, ukraińskiej metropolii.

We Lwowie na początek będą udostępnione wyłącznie samochody marki Hyundai Sonata, wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i w silnik benzynowy z zamontowaną instalacją LPG.

Warto wspomnieć, że usługa we Lwowie, będzie różnić się od modelu „free-floatingowego” używanego w Kijowie i Dnipro, który znany jest również z usług w Polsce, który polega na tym, że samochód można wynająć z dowolnego miejsca parkingowego w wyznaczonej strefie i pozostawić go w innym, dowolnym miejscu w danej stefie. Lwowski model opary jest na specjalnie wyznaczonych miejscach parkingowych w którym po wynajmie należy również zwrócić pojazd. Jest to typowy model stacjonany, który w praktyce jest zautomatyzowaną tradycyjną wypożyczalnią samochodów, ponieważ klient rozliczany jest za wynajem w interwałach dobowych. Co warte zauważenia, nie płaci również za kilometry a jedynie za zużyte paliwo, które zobowiązany jest przed zakończeniem wynajmu uzupełnić do stanu z rozpoczęcia wynajmu.

Wracając do stwierdzenia ze wstępu dzisiejszego materiału, przez Ukrainą jeszcze daleka droga do powrotu do pełnej normalności z lutego br. ale zdecydowanie cieszy fakt, że usługi współdzielonej mobilności odradzają się i prowadzą ekspansję na nowe ukraińskie rynki.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz