Współdzielona mobilność z Pragi w aplikacji miejskiej?

Miasto Praga rozpoczęło testowanie pilotażowego programu mającego na celu ujednolicenie płatności i dostępu do wszystkich usług transportu publicznego w mieście, w tym taksówek, współdzielonych samochodów, rowerów i skuterów.

Stolica Czech testuje ujednolicony system subskrypcji dla wszystkich swoich usług transportu publicznego, z których wszystkie będą dostępne i zarządzane za pomocą jednej aplikacji mobilnej, która dotychczas pozwalała na sprawdzenie najszybszej trasy przejazdu komunikacją publiczną, jak również na zakup biletu na wybrany przejazd.

Aplikacja Litacka teraz posłuży dodatkowo do opracowania, przetestowania i obsługi ujednoliconego systemu rejestracji i płatności dla wszystkich tych środków transportu, w tym usług car-sharingu i taksówek. Mieszkańcy Pragi będą mogli zarządzać różnymi usługami, z których korzystają, z poziomu jednej aplikacji. Aplikacja zintegruje również płatności za te różne usługi, a także dostęp do map i rozkładów jazdy transportu publicznego.

Ten pilotażowy projekt potrwa do końca 2024 roku. Po zakończeniu tego okresu próbnego miasto podejmie decyzję o jego przedłużeniu. Inicjatywa wpisuje się w znacznie większy plan redukcji emisji CO2 o 45 procent do 2030 roku. Stąd chęć promowania wielu opcji miękkiej mobilności, które są już dostępne w mieście. Już tego lata posiadacze karnetu na transport publiczny mają prawo do dwóch bezpłatnych 15-minutowych przejazdów dziennie na wspólnych rowerach, w szczególności do stacji w pobliżu ich domu.

Póki co nie słychać o podobnych inicjatywach na terenie Polski, natomiast zważywszy na fakt, że w polskich metropoliach współdzielona, multimodalna mobilność zadomowiła się na dobre, podobne inicjatywy na naszym rynku powinny pojawić się prędzej czy później.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

  1. 創建免費帳戶

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  2. io dota 2

    Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

Dodaj komentarz