Toyota Share – Carsharing po japońsku.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Nie spoglądamy zbyt często w kierunku Azji, ponieważ tamtejszy rynek współdzielenia oparty jest na nieco innych zasadach. Jedyny carsharing który działał tam na podobnych zasadach jak usługi znane z Europy, to Car2go w chińskim Chongqing które niedawno zakończyło swoją azjatycką przygodę o czym pisaliśmy tutaj.

Pomimo powyższego, dzisiaj znów coś o Azji a powód jest o tyle istotny, że największy motoryzacyjny koncern na świecie – Toyota, uruchomił na szerszą skalę usługę carsharingu o nazwie – Toyota Share. Nie jest to co wprawdzie pierwsza przygoda japońskiego koncernu z samochodami współdzielonymi, bowiem nawet w Europie posiadają oni swoje usługi – Yuko, natomiast jak zapowiada sam koncern, usługa Toyota Share będzie pierwszym projektem „sharingowym” tego producenta w takim zakresie.

Usługa uruchomiona została 28 października i będzie dostępna póki co jedynie w Japonii, ale jeśli tylko format działalności przyjmie się na rynku japońskim, można oczekiwać, że zostanie wprowadzony również do innych krajów. Toyota Share jest produkcyjną wersją tokijskich testów które były prowadzone od stycznie b.r. a wprowadzenie jej na szerszą skalę w całej Japonii, można traktować jako potwierdzenie, że japoński koncern zadowolony był z efektów testów.

Samochody usługi Toyota Share wyposażone będą w autorski system telematyczny składający się z urządzenia TransLog II oraz Smart Key Box, który zresztą będzie montowany wg deklaracji Toyoty w każdym samochodzie tego koncernu sprzedawanym od 2020 roku w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych.

Nowy Japoński carsharing jest usługą stacjonarną, a punkty wynajmu rozsiane są po całej Japonii i mieszczą się na terenie dealerów tej marki. Klienci będą mogli wybrać spośród kilku różnych, dostępnych modeli Toyoty w różnych segmentach (w tym Mini-vany i SUVy) oraz w różnych cenach. Co ciekawe, samochody będzie można zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo nawet 14 wcześniej. Minimalny okres wynajmu to 15 minut, a maksymalny 3 doby. Ceny wynajmu zaczynają się od 150 jenów (ok. 5,30 PLN) za kwadrans wynajmu najtańszego samochodu.

Udostępnij przez :

Ten post ma 5 komentarzy

Dodaj komentarz