300% wzrostu „sharingu” w 5 lat?
Prognozy tak twierdzą!

  • Post author:
  • Post category:Polska / Świat

Według najnowszego raportu badawczego firmy analitycznej IoT Berg Insight, liczba użytkowników usług carsharingowych może globalnie wzrosnąć z 50,4 mln osób w 2018 r. aż do 207,1 mln osób w 2023 roku. Berg Insight prognozuje również, że liczba aut na minuty na świecie wzrośnie z 332 000 na koniec 2018 roku do 1,2 miliona na koniec 2023 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że w pod koniec 2019 roku trzech największych operatorów (ShareNow, Yandex i ZipCar) posiadają łącznie około 55 000 współdzielonych samochodów, to za 5 lat ich stan posiadania może wynieść nawet 250 000 pojazdów.

Badanie wskazuje również, że rynek carsharingu będzie coraz bardziej opanowany przez dwie branże:
– producentów samochodów, gdzie alians BMW i Mercedesa trzyma w rękach największy carsharing świata (ShareNow) a VW poprzez duże inwestycje stara się nadgonić, nie wspominając nawet o innych globalnych producentach (GM, PSA, Toyota itp), którzy w carsharingu również upatrują szansy na utrzymanie się na rynku, na którym zmniejszenie produkcji samochodów do sprzedaży będzie sukcesywnie wypierane przez produkcję samochodów do współdzielenia, która jednak naszym zdaniem nie spadnie aż tak mocno jak wskazuje to wykres zamieszczony obok, bowiem tam liczba produkowanych samochodów w kolejnych latach wygląda mocno utopijnie.
– globalnych operatorów tradycyjnego wynajmu samochodów (AVIS, Sixt, Europcar itp), którzy traktują carsharing jako rozwinięcie standardowej usługi typu Rent a Car, która docelowo ma szansę zastąpić wiekowy, standardowy wynajem.

A jak przewidywania światowe w zakresie carsharingu mają się do polskiego rynku? Próżno szukać konkretów wobec rynku Europy Środkowej, natomiast biorąc pod uwagę, że nasz rynek jest jednym z liderów pod względem dynamiki wzrostu ilości samochodów współdzielonych rok do roku, można na tej podstawie nieśmiało założyć, że tytułowe 300% będzie można osiągnąć bez większego wysiłku, tym bardziej, że w Polsce „sharing” staje się po prostu modny, a też nie bez znaczenia jest fakt, że wiodącymi operatorami carsharingu w naszym kraju są firmy których „corową” działalnością jest wspomniany już Rent a Car, co tylko potwierdza wnioski z badania IoT Berg Insight.

Udostępnij przez :

Ten post ma 5 komentarzy

  1. gate.io

    Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Dodaj komentarz