Takiego „dostawczaka”
jeszcze w carsharingu nie było!

Samochody dostawcze to jeden z silniejszych trendów w carsharingu. Niewiele jest w Europie liczących się operatorów, którzy nie mają nawet niewielkiej floty samochodów do przewozu towarów i dotyczy to zarówno usług spalinowych, elektrycznych czy mieszanych. W europejskich usługach znajdziemy zarówno duże samochody cargo z nadwoziem maxi jak również mniejsze samochody dostawcze na płytach podłogowych samochodów osobowych. Całą paletę rozmiarów znajdziemy też w polskim carsharingu, gdzie zarówno Traficar jak i Panek oferują różne rozmiary aut dostawczych. Samochody maxi cargo oferuje obu operatorów, a najmniejsze „dostawczaki” Panek udostępniał w niedalekiej przeszłości (Renault Express) a Traficar robi to do dzisiaj (Dacia Dokker).

Przy najmniejszych rozmiarach aut dostawczych zatrzymajmy się jednak na moment, bo określenie aut znanych z polskiego carsharingu jako najmniejsze traci ostatnio na aktualności, bowiem we włoskim Bari działa usługa, która rozmiarem przebija wszystkie współdzielone auta dostawcze jakie dotychczas pojawiły się na naszym kontynencie.

Pikyrent, bo tak nazywa się włoski operator, oferuje w Bari skutery oraz mikrosamochody elektryczne – Citroen Ami. Mimo, że najmniejszego produkowany obecnie Citroena nie jest łatwo spotkać na polskich drogach i nie znajdziemy tego modelu u polskich operatorów, to można go wynająć choćby w Paryżu w usłudze Free2Move. Francuski mikrosamochód charakteryzuje się tym, że wygląda prawie identycznie z przodu i z tyłu i tym, że jest dwuosobowy, choć ta druga kwestia nie jest oczywista.

Wspomniana usługa Pikyrent, posiada w swojej flocie zarówno dwuosobowe Ami, jak i wprowadzoną niedawno… jednoosobową wersję dostawczą. Jak w praktyce wygląda przestrzeń bagażowa, ilustruje załączone zdjęcie i nie jest to żadna fantazyjna przeróbka, tylko wersja, którą można zamówić bezpośrednio od producenta. Rozwiązanie niespotykane, choć może być to ciekawą ofertą dla kurierów miejskich, których zadaniem jest przewożenie do centrów zatłoczonych miast paczek o ograniczonej wadze i rozmiarach. Mały Citroen może zabrać na pokład ładunek o wadze do 140 kilogramów, co jest wynikiem nieosiągalnym dla kurierów na jednośladach.

Czy zatem takie pojazdy jak bagażowy Citroen Ami może być rewolucją w carsharingu cargo? Raczej nie, choć jest to niewątpliwie ciekawe urozmaicenie i na pewno na podobne rozwiązanie znaleźliby się klienci również w polskim carsharingu.

Wynajem małej bagażówki w usłudze Pikyrent wyceniony został następująco:
4,70 PLN – opłata startowa
1,85 PLN – minuta jazdy
1,37 PLN – minuta postoju

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz