Kolejny carsharing od producenta samochodów?

To, że carsharingiem mocno interesują się producenci samochodów, to dla osób obeznanych z współdzieloną mobilnością truizm. Za dowód na poprzednie zdanie niech świadczy, że w rękach koncernów samochodowych leży wielu dużych operatorów carsharingu, przy czym konfiguracje własnościowe są bardzo różnorodne. Mamy ShareNow, czyli wspólna własność koncernów BMW i Daimler, będące największym usługodawcą „aut na minuty” w Unii Europejskiej, Stellantis posiada platformę Free2Move w której skład wchodzi również carsharing, VW jest właścicielem kilku usług, w tym WeShare czy GreenWheels, a Renault do spółki z hiszpańskim koncernem Ferrovial zarządza usługą Zity.

Takich przykładów i inicjatyw można mnożyć więcej i nic nie wskazuje na odwrócenie trendu, ponieważ na horyzoncie europejskim pojawia się kolejna usługa, której właścicielem jest koncern samochodowy, chociaż tym razem z perspektywy naszego regionu dość egzotyczny. Współdzielona mobilność ma być „nowym otwarciem” dla MG, czyli niegdyś popularnej na terenie Wielkiej Brytanii, tamtejszej marki, która od 2006 roku jest własnością chińskiego koncernu motoryzacyjnego SAIC.

MG nie było w przeszłości popularną marką w naszym kraju, a i obecnie spotkanie na naszych drogach „chińskiego” MG graniczy z cudem, czego powodem jest brak oficjalnej dystrybucji marki MG w naszym kraju.

Taki „problem” nie występuje natomiast w Wielkiej Brytanii, gdzie nowa generacja samochodów MG jest stosunkowo popularna, tym bardziej, że MG ZS EV jest użytkowany w flocie największego na Wyspach Brytyjskich carsharingu – ZipCar, a wg planów właściciela już wkrótce „chińsko-brytyjska” marka ma znacznie rozszerzyć zasięgi ze względu na planowane otwarcie usługi carsharingu, bazującej na samochodach marki MG. Właścicielem usługi będzie SAIC, który zaangażowany jest już w usługi „aut na minuty” na rynku chińskim, a usługa w Wielkiej Brytanii ma bazować na modelu MG 3 Supermini, dla którego carsharing ma być również platformą do promocji modelu, który póki co jest najmniej popularnym modelem z całej gamy dostępnej w Europie.

Nie jest znana póki co nazwa, pod którą samochody MG będą oferowane w usłudze krótkoterminowego wynajmu, natomiast wg oficjalnych deklaracji producenta, usługa ma się pojawić jeszcze w tym roku.

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

Dodaj komentarz