Współdzielenie i subskrypcje. Nowa rola SEATa?

Powiedzieć, że producenci samochodów dostrzegają usługi carsharingu to nic nie powiedzieć. Pomijając nawet najbardziej jaskrawy fakt, jakim jest to, że największe koncerny samochodów albo posiadają, albo posiadali w przeszłości własną usługę współdzielenia samochodów, to wielu producentów planuje, bądź już oferuje samochody skonfigurowane specjalnie z myślą o usługach aut na minuty. Przykładem takiej współdzielonej linii jest choćby pierwszy elektryczny model Dacii – Spring, którego jedna z wersji wyposażeniowych posiada wbudowane urządzenia telemetryczne oraz wytrzymalszą tapicerkę, gotową na częstszą eksploatację.

Przykład Dacii to jednak tylko jedna wersja, jednego modelu, a historia zna jeszcze ciekawsze przykłady, jak choćby całą markę samochodów, która eksploatowana była głównie w usługach, a konkretniej w jednej usłudze współdzielenia. Mowa tutaj o samochodach marki Bollore, które tworzyły swojego czasu największy w Europie carsharingu – paryski AutoLib.

Markę Bollore ma jednak szansę przebić powszechnie znany również w Polsce – SEAT, który ma swój udział również w naszym rodzimym carsharingu, bowiem model Arona to jeden z popularniejszych modeli oferowanych w usłudze Panek CarSharing.

Udział jednego modelu wśród innych samochodów współdzielonych różnych marek to tylko detal w porównaniu do planów jakie wobec SEATa jego właściciel, czyli koncern Volkswagen. Hiszpańska marka niedawno podzieliła się, w efekcie czego wyłoniony został samodzielny brand, będący do niedawna jedynie bardziej ekstremalną wersją SEATów, czyli CUPRA. Volkswagen ma wobec marki CUPRA ambitne plany, chcą oferować ją na rynku amerykańskim. SEAT jednak nie będzie zepchnięty do cienia, ponieważ właśnie dla marki z ponad 70-letnią historią zostało nakreślone zadanie w postaci platformy nowoczesnej mobilności, która łączyć będzie mniejsze modele: Ibiza oraz Leon Hatchback wraz z elektrycznym skuterem SEAT Mo, który zadebiutował w 2020 roku.

To na początek, ponieważ Volkswagen planuje zainwestować w przekwalifikowanie fabryk SEATa w Hiszpanii na produkcję małych samochodów elektrycznych, które będą w głównej mierze kierowane do usług współdzielenia.

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. hackdra

    Hackdra is a cyber security company that can provide smart contract auditing, pen-testing, bug bounty, blockchain, web3, DeFi, NFT, and ARM services with AI.

  2. Eb3 visa lawyer

    The EB3 visa is a type of employment-based visa that allows foreign workers to come to the United States to take up employment in various industries.

Dodaj komentarz