Rosjanie idą na zachód!

  • Post author:
  • Post category:Europa / Świat

Yandex.Drive, czyli największy rosyjski carsharing, który jednocześnie jest najszybciej rozwijającą się usługą współdzielonej mobilności samochodowej na świecie, planuje w tym roku uruchomić swoją usługę w Europie Zachodniej. Do tej pory rosyjski usługodawca oferował swój carsharing wyłącznie w największy kraju świata. Łącznie Yandex udostępnia w Rosji, St.Petersburgu i Kazaniu 16 500 „aut na minuty”, co daje mu pozycję, trzeciego największego operatora na świecie (po EVCard i ShareNow), przy czym biorąc pod uwagę niedawne wieści o wycofaniu Niemców z rynku Ameryki Północnej, drugie miejsce Yandexa wydaje się wyłącznie kwestią najbliższego czasu.

Mimo, że na swoim rodzimym rynku Yandex.Drive oferuje głównie samochody spalinowe (wyjątkiem jest kilkadziesiąt elektrycznych Nissanów Leafów) w Europie Zachodniej planuje natomiast udostępnienie 1 000 aut wyłącznie elektrycznych. Aby udostępnić tak liczną zero-emisyjną flotę, potrzebna jest do tego lokalizacja z dogodną, już istniejącą infrastrukturą. Dlatego też rosyjska usługa będzie udostępniona w pierwszej kolejności najpewniej w Kopenhadze i Madrycie. Oba te miasta dysponują bardzo dużą ilością ogólnodostępnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych, natomiast Yandex decydując się na ekspansję w tym kierunku będzie musiał stawić tam czoła pokaźnej konkurencji szczególnie w Madrycie, gdzie liczba elektrycznych, współdzielonych aut liczy prawie 3000 sztuk (m.in ZITY, ShareNow, emov). W Kopenhadze natomiast ilość elektrycznych aut na minuty wynosi około 1000 sztuk (GreenMobility, ShareNow).

Yandex obserwuje również Polskę i Czechy gdzie w obu krajach delegacja operatora gościła w zeszłym roku celem poznania potencjału tych rynków. Na ten moment nie ma jednak potwierdzonych informacji ani pogłosek odnośnie konkretnych planów Yandex ani innego operatora ze wschodu wobec Polski.

Udostępnij przez :