Multi-modalność bez agregatora? Da się i w Polsce.

Multi-modalność w usługach współdzielonej mobilności to przyszłość i nie ma wobec niej odwrotu. I w sumie bardzo dobrze, bo na samochodach świat się nie kończy. Podobnie jak nie kończy się na autobusach, tramwajach, skuterach, rowerach i oczywiście hulajnogach, których oblężenie przeżywają w tej chwili największe polskie metropolie. Korzystanie z różnych środków transportu dzięki „sharingowi” staje się coraz prostsze. Nie jest już żadną abstrakcją sytuacja gdy jadąc do celu rowerem łapie nas ulewa i ze względu na te nieprzewidzine „okoliczności przyrody” przesiadamy się do samochodu, gdzie sucho docieramy do celu.

Dobrą robotę w temacie wspierania multi-modalności robią coraz popularniejsze aplikacje agregacyjne jak choćby wspominany przez nas ostatnio na łamach portalu – AnyShare, czy inni jak LokoCity czy najnowszy, ale mający też największy rozmach Vooom. To jednak cały czas aplikacje pośredniczące. Jak się jednak okazuje, polscy operatorzy współdzielonej mobilności nie zamierzają ignorować wspomnianej multi-modalności i we własnym zakresie zaczynają w nią inwestować. Dobry przykład przywieźli nam Litwini z CityBee, którzy do swojego BigCarSharingu z samochodami dostawczymi dołączyli niedawno hulajnogi na minuty, powielając tym samym model który stosowali wcześniej na Litwie z rowerami jako dodatkiem do współdzielonych samochodów. Pierwszym w pełni polskim operatorem który zdecydował się na poszerzenie wachlarza pojazdów w swojej ofercie został największy rodzimy operatorów współdzilonych, elektrycznych skuterów – Blinkee, który do swojej oferty dołączył, a jakże, hulajnogi.

Ktoś sceptyczny może na ruch Blinkee tylko wzruszyć ramionami, pytając co wielkiego jest w dodaniu do aplikacji z jednośladami innego rodzaju jednośladów? Pewnie niewiele, ale zdecydowanie większym kalibrem jest współpraca z pierwszym polskim operatorem carsharingu na prąd – wrocławską usługą Vozilla, która właśnie wczoraj wieczorem ogłosiła oficjalnie wprowadzenie do swojego systemu współdzielonych skuterów w parterstwie z właśnie Blinkee. Docelowo w dalszym etapie współpracy, w obu aplikacjach Blinkee jak i Vozilli będzie można wynajmować samochody jak i skutery co naszym zdaniem jest najlepszym kierunkiem dla rozwoju multimodalności.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz