Blinkee – po współdzielonych rowerach i samochodach, czas na skutery.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Marzec może okazać się kolejnym przełomowym okresem w historii polskiej współdzielonej mobilności. Otóż, jak deklaruje warszawska spółka Green Electric, w marcu na ulice stolicy wyjadą pierwsze elektryczne skutery udostępnione w usłudze o nazwie Blinkee. Wg informacji zdobytych na stronie operatora, na dzień dzisiejszy udostępnionych do rezerwacji jest 5 pojazdów, a do końca roku ma ich się pojawić – 200.

 Usługa ma być ograniczona do śródmiejskiej strefy miejskiej, obejmując również fragmenty Pragi, Mokotowa, Woli i Żoliborza. W pozostałych częściach miasta, usługa nie będzie mogła być zakończona. Znana jest również cena usługi, określona na 0,69 PLN za minutę jazdy. Cena wydaje się dość wysoka, jednakże warto wspomnieć że jej taksowanie będzie ograniczone tylko to 100 minut korzystania z usługi. Po przekroczeniu tego czasu należność wynosi 69 PLN, a za kolejne minuty korzystania, system już nie nalicza. Usługa udostępniona jest w modelu FreeFloating, dzięki czemu skutery będzie można pobrać i pozostawić w dowolnym miejscu w opisanej powyżej strefie. Sam fakt konfiguracji systemu w kierunku modelu FreeFloating jest godny pochwały, jednakże wg regulaminu usługi, klient nie jest uprawniony do samodzielnego ładowania pojazdów, przez co w sytuacji gdy bateria zostanie wyczerpana, jest zobowiązany do pozostawienia pojazdu w publicznym, dowolnie wybranym, miejscu parkingowym na terenie wyznaczonej strefy. Nie jest nam znany na ten moment średni zasięg baterii udostępnionych skuterów, natomiast biorąc pod uwagę że dostępne na polskim rynku modele elektrycznych skuterów zapewniają zasięg pomiędzy 50 a 100 km na pełnej baterii, stawia to operatora usługi przed dużym wyzwaniem związanym z zapewnianiem mobilności każdego z pojazdów, gdyż doprowadzanie pojazdów do ponownej użyteczności, leży w całości na barkach firmy udostępniającej usługę. Warto również wspomnieć że usługa będzie rokrocznie udostępniana w okresie od marca do października. Na okres zimowy, wzorem rowerów miejskich, będzie ona znikała z warszawskiego krajobrazu.

Mimo pewnych znaków zapytania, związanych z tą usługą, redakcja portalu autonaminuty.org trzyma kciuki za powodzenie tego rozwiązania. Skutery to kolejny ciekawy pomysł na rozładowanie korków w centrum, oraz nowy model mobilności miejskiej, którego dotychczas Warszawa, dla swoich mieszkańców oraz odwiedzających ich gości, nie proponowała. Zapraszamy zatem do aktywnego korzystania z nowej usługi na terenie stolicy, a z naszej strony możemy zapewnić że wkrótce na naszych łamach pojawi się tradycyjnie już film z testów nowej usługi.

Oficjalna strona Blinkee: www.blinkee.pl

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz