Mają rozmach… w tym VW.
Największa e-wymiana w historii.

Wielu operatorów carsharingu deklaruje, że usilnie pracuje nad konwersją swojej spalinowej floty na elektryczną. Podawane są różne terminy docelowe, różne są też deklarowane ilości i również w Polsce realnie widać działania usługodawców ku rozbudowanie swojej floty w kierunku samochodów elektrycznych. Wśród największych operatorów, pomijając InnogyGO!, które już teraz oferuje wyłącznie elektryczny carsharing, spotkamy kilka modeli samochodów elektrycznych i raczej tego trendu nie da się odwrócić.

Polskie działania związane z elektrykami w porównaniu do przypadku, któremu poświęcamy nasz dzisiejszy materiał, to jednak zupełnie inna skala. Nasi sąsiedzi z Niemiec w swojej stolicy – Berlinie organizują właśnie największą w historii elektrycznego carsharingu, ale zapewnie nie tylko carsharingu, wymianę elektrycznej floty. W jednej z największych w Europie zero-emisyjnych usług carsharingu – WeShare, składającej się z aż 1500 VW e-Golfów, od ponad miesiąca trwa wymiana floty z niesamowitym rozmachem. Docelowo wszystkie elektryczne Golfy zamienione zostaną na najnowszego „zielonego” Volkswagena, czyli długo oczekiwany model ID3. Pierwszych 60 sztuk „trójki” pojawiło się już na berlińskich ulicach a cała flota 1500 aut ma zostać „odświeżona” w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Z jednej strony decyzji o wymianie floty w takiej skali może dziwić, zważywszy na fakt, że usługa WeShare rozpoczęła swoją działalność ledwo półtora roku temu, bo w lipcu 2019 roku, a już decyduje się na wymianę kompletu swoich samochodów. Z drugiej jednak strony ruch operatora jest całkowicie zrozumiały, gdy uświadomimy sobie, że WeShare jest fabrycznym carsharingiem koncernu Volkswagena. Nie dziwi zatem fakt, że w flagowej usłudze promowany jest najnowszy samochód elektryczny koncernu i jednocześnie pierwszy w jego historii samochód zbudowany od podstaw jako „elektryk”. Poprzednie modele, czyli e-Up i e-Golf, były jedynie konwersjami samochodów spalinowych.

WeShare jest pierwszą usługą, w której udostępniony został VW ID3. Nowy model może pochwalić się znacznie lepszymi parametrami i osiągami od zastępowanego e-Golfa.  Realny zasięg najnowszego elektrycznego Volkswagena to około 400 kilometrów, co dotąd zarezerwowane było dla samochodów z najwyższej klasy czyli Tesli lub Jaguara I-Pace’a. Zasięg ID3 jest prawie 2 razy większy niż ten, oferowany przez e-Golfa. ID3 ma również większą moc (150 KM vs 100 KM) a także może być ładowany z mocą aż 100 kW, gdy e-Golf przyjmujemaksymalną moc o połowę mniejszą. ID3 to zupełnie inny samochód niż elektryczny „król kompaktów”, czego podsumowaniem jest fakt, że ID3 wyposażony jest w napęd na tylne koła, gdy Golf standardowo ma napęd przedni.

W tej chwili WeShare jest jedynym operatorem oferującym najnowszego zero-emisyjnego Volkswagena, natomiast kolejni usługodawcy stoją już w kolejce. Wprowadzenie tego modelu zapowiedział litewski Spark a także planują go wprowadzić również inny europejscy operatorzy. Na razie brak potwierdzonych informacji o pojawieniu się tego modelu w polskich usługach, natomiast udostępnienie go również w naszym rodzimym carsharingu jest jedynie kwestią czasu, wszak Volkswagen chce aby jego najnowsza seria samochodów ID była najpopularniejszymi „elektrykami” na świecie.

Udostępnij przez :

Ten post ma 5 komentarzy

  1. gate io twitter

    This article opened my eyes, I can feel your mood, your thoughts, it seems very wonderful. I hope to see more articles like this. thanks for sharing.

  2. Assetoums

    Primary inflammatory breast cancer is referred to as de novo, distinguishing it from secondary inflammatory breast cancer, which typically presents on the chest wall site of a prior mastectomy priligy where to buy Keck School Faculty

Dodaj komentarz