Liderzy carsharingu w Europie.
Kraje bałtyckie poza konkurencją.

Europejski carsharing i jego największy rozwój, od dawna jest utożsamiany z zachodnią Europą. Holandia to kolebka elektrycznego carsharingu, a Francja to niegdyś lider w benefitach miejskich dla usług współdzielonych samochodów. Niemcy natomiast od dawna kojarzą się z różnorodnością usług, zagęszczeniem samochodów oraz był bezdyskusyjnym hegemonem w dziedzinie zaangażowania w carsharingu koncernów samochodowych.

Europa zachodnia ma swoje oczywiste zasługi w historii carsharingu, natomiast obecnie centrum rozwoju carsharingu jak i pokrewnych usług mieści się znacznie bardziej na wschód bo w krajach bałtyckich.

W Litwie, Łotwie i Estonii łącznie mieszka niewiele ponad 6 milionów ludzi, a liczba współdzielonych samochodów w tej bałtyckiej trójce przekracza 3 500, co daje współczynnik jednego samochodu na tylko 1 714 mieszkańców. Dla porównania w polski carsharing liczy niespełna 4 000 samochodów, co przy populacji naszego kraju daje już jeden samochód na prawie 10 000 mieszkańców. Kraje bałtyckie są również absolutnym liderem pod względem różnorodności wyboru samochodów, bowiem w samej Litwie możemy wybierać spośród ponad 50! różnych modeli samochodów w tym około 20 w pełni elektrycznych.

Bałtyckie usługi oferują od dawna w swoich usługach również wiele innowacyjnych i nietypowych rozwiązań jak choćby wynajmy międzynarodowe. Usługa CityBee która obok Bolt Drive działa w każdym z bałtyckich krajów umożliwia przejazdy typu „one-way” między państwami. Wspomniany przed momentem Bolt jest też pierwszą w Europie usługą, która dołączyła do platformy taksówkowej samochody carsharingowe. Będąc przy platformach, warto wspomnieć ponownie o CityBee, które w aplikacji do carsharingu jako pierwsza europejska usługa, udostępniło ofertę wynajmu długoterminowego w tej samej aplikacji. Prawdziwy hit natomiast oferuje od niedawna, estońska usługa Elmo, która umożliwia w Tallinie wynajem samochodu z podstawieniem organizowanym zdalnie. Tak, zdalnie. Samochód dojeżdża na wybrany adres, sterowana przez pracownika firmy, który doprowadza auto zdalnie, siedząc w biurze swojej firmy.

Lista usług carsharingu działająca w krajach bałtyckich:
– CityBee (Litwa, Łotwa, Estonia)
– Bolt Drive (Litwa, Łotwa, Estonia)
– Beast (Litwa, Łotwa, Estonia)
– Fiqsy (Łotwa)
– Spark (Litwa)
– CarGuru (Łotwa)
– Elmo (Estonia)
– OX (Łotwa)

Udostępnij przez :

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Hurdacitelefonu.com.tr, müşterilerine en yüksek fiyat garantisi sunan nadir hurdacı firmalardan biridir. Sitemizdeki online fiyat hesaplama aracı sayesinde, hurda malzemelerinizin değerini hızlı ve kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. İstanbul hurdacı http://hurdacifirmasi.com.tr/

Dodaj komentarz