Księstwo Monako również współdzieli!

Księstwo Monako głównie kojarzy się z kasynami, luksusowymi jachtami i ogólnie przepychem i bogactwem. Myśląc o motoryzacji i Monte Carlo, pierwsze co przychodzi na myśl, to legendarny tor Formuły 1 oraz samochody z najwyższej półki cenowej. Ferrari czy Rolls Royce nie robią na rezydentach tego niewielkiego państewka większego wrażenia, bo tego typu luksusowych samochodów jest tam bardzo dużo.

Czy zatem w takich okolicznościach ktoś w ogóle pomyślałby o carsharingu? Okazuje się, że nie dość, że pomyślał, to jeszcze go wdrożył i inwestuje w jego rozwój.

Carsharing z Monako  nazywa się Mobee i składa się łącznie z 55 w pełni elektrycznych samochodów. Nie jest to ilość która robi wrażenie, natomiast biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię księstwa, czyli niewiele ponad 2 km kwadratowe, to Mobee może się pochwalić jednym z największych stopni zagęszczenia samochodów współdzielonych w Europie, wynoszącym prawie 30 samochodów na 1 kilometr kwadratowy.

Usługa podzielona jest na dwa segmenty, które różnią się udostępnionymi pojazdami oraz trybem wynajmu. Pierwszy nazywa się MobeeCity, gdzie znajdziemy dwuosobowe Renault Twizzy, które można wynająć w trybie tzw. „freefloatingu”, czyli pojazd można pobrać z dowolnego miejsca w strefie i zakończyć wynajem na dowolnym miejscu parkingowym w tymże obszarze. Drugi z kolei to MobeeLity, gdzie znajdziemy pełnowymiarowy samochód, czyli Peugeota 208e, który wynajmowany jest w trybie stacjonarnym. „Małego lwa” można wynająć na jednym z 9 rozmieszczonych na terenie Monako parkingów, a klient zobowiązany jest do zwrotu samochodu również na terenie jednego z wspomnianych 9 parkingów.

Mobee istnieje w księstwie Monako od 2015 roku, a jego jest tamtejsze przedsiębiorstwo energetyczne SMEG, dlatego nie może dziwić, że zainwestowano w samochody zero-emisyjne. Co ciekawe, w przypadku Monako aż 30% zanieczyszczeń produkowanych jest przez samochody, co nie powinno szczególnie dziwić, zważywszy na potężne silniki, super-samochodów jeżdżących choćby po Monte Carlo.

Ceny wynajmu samochodów w usłudze Mobee, z polskiej perspektywy wydać się mogą absurdalnie wysokie, pamiętać jednak należy, że Monako to jedno z najdroższych miejsc w Europie, dlatego nie można oczekiwać, że ceny wynajmu samochodów, będą budżetowe. Podstawowe ceny wynajmu Mobee (po przeliczeniu na złotówki) prezentujemy poniżej:

Renault Twizy:
2,00 PLN – minuta jazdy
60,00 PLN – godzina jazdy
365,00 PLN – doba

Peugeot 208e:
3,30 PLN – minuta jazdy
100,00 PLN – godzina jazdy
605,00 PLN – doba

Udostępnij przez :

Ten post ma 15 komentarzy

  1. UFsawFVe

    A patient is given a small amount of a radioactive compound that localizes in specific body organ systems vitamin d like viagra Conclusions Our study demonstrates that tamoxifen induces uterine abnormalities from as early as 3 months of therapy

Dodaj komentarz