Jesteś dobry?
Sprzedaj projekt, otwórz nowy i bądź najlepszy!

Tytuł wybraliśmy dość tajemniczy, ale w dużej mierze opisuje on carsharingową rzeczywistość jednego z największych światowych dostawców usług Rent a Car na świecie – niemieckiego SIXTa. Bawarska firma, wraz z mieszczącym się po sąsiedzku koncernem samochodowym BMW przez kilka ostatnich lat budowała potęgę jednego z największych carharingów na świecie – DriveNow. Ostatecznie w 2018 roku BMW odkupiło od SIXTa udziały w projekcie i połączyło siły ze swoim największym (nie tylko w carsharingu) rywalem – Car2Go, będącym własnością koncernu Daimler. „Rent-a-car’owy” gigant po sprzedaży udziałów nie skupił się jednak wyłącznie na rozwoju tradycyjnego wynajmu z którego jest najbardziej znany, tylko postanowił zdobyte „carsharingowe” doświadczenia wykorzystać, tworząc kolejny projekt, a raczej platformę która agreguje w jednej aplikacji i na jednym koncie klienckim takie rodzaje usług jak:
– tradycyjny wynajem (Rent a Car)
– carsharing + „hulajsharing”
– przewóz osób

O tym, że carsharing w dalszym etapie ewolucji będzie wiązał się coraz mocniej z usługami tradycyjnego wynajmu pisaliśmy niedawno w szerokim artykule poświęconym wizji syntezy tych dwóch rodzajów wynajmów (jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji zapoznać się z tym materiałem, serdecznie zapraszamy do lektury -> Link). SIXT poszedł krok dalej, bo dodał jeszcze usługę przewozu osób.

Platforma SIXT dostępna jest w każdym kraju gdzie firma posiada swoje struktury (głownie typu Rent a Car), natomiast najbogatsza funkcjonalność jest póki co dostępna, rzecz jasna, w Niemczech, gdzie klienci mogą korzystać z każdego z elementów wymienionych powyżej. Carsharing w największej skali oferowany jest póki co tylko w Berlinie, Hamburgu i Monachium, jednak nowe lokalizacje są kwestią czasu, tym bardziej, że w kilku innych miastach SIXT oferuje elektryczne hulajnogi do wynajmu minutowego.

W tytule materiału użyliśmy stwierdzenia „bądź najlepszy” i SIXT mimo niewielkiego stażu swojego najnowszego, współdzielonego projektu, może śmiało się tak czuć. Usługa nie dość, że ma absolutnie rewelacyjne średnie w sklepach (4,7 Play Store i … 4,9 AppStore) to do tego wygrywa w rankingach porównawczych. Jeden z takich testów przygotował niemiecki portal technologiczny Netzwelt.de. Odnośnik do testu w oryginale publikujemy na dole naszego materiału. SIXT w ocenie redaktorów Netzwelt’a zdystansował wspomniane już Car2Go i DriveNow, a także unikatowy pod względem modelu rozliczeń (oparty na opłacie za kilometr bez naliczania stawki za czas) Miles oraz Flinkstera, Cambio i UrbanMobile.

SIXT wygrał porównanie głównie dzięki najlepszej aplikacji co zresztą potwierdza naszą wcześniejszą informację o rewelacyjnych ocenach aplikacji w „storach”. Duży wpływ na wygraną miała również bardzo dobra strategia cenowa oraz multimodalność (hulajnogi na minuty w tej samej aplikacji). Recenzenci jako mocną stronę podali również możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia przejazdu w przystępnej cenie. Na koniec jeszcze jeden istotny plus tego usługodawcy, a jest nim przejrzystość i szybkość procesu rejestracji. Jeden z naszych redaktorów podczas wizyty w Wiedniu kilka lat temu, próbując zarejestrować konto w usłudze DriveNow (gdy jeszcze SIXT był jej współwłaścicielem), nie dość, że musiał odwiedzić jedno z biur wypożyczalni SIXT (rejestracja wyłącznie mobilna nie była możliwa), to jeszcze na dodatek wymogiem było okazanie stałego adresu na terenie Wiednia, czego nie dane mu było „przeskoczyć”. Rejestracja w usłudze SIXT Share trwa natomiast kilka minut i jest chyba najbardziej przystępnym procesem rejestracji z jakim mieliśmy dotąd styczność.

Za pewną słabość usługi SIXT’a można uznać jeszcze dość niewielką gęstość samochodów w miastach gdzie auta są oferowane oraz sam fakt, że usługa carsharingu jest dostępna póki co tylko w Berlinie, Hamburgu i Monachium. Konkurencja wygląda pod tym względem znacznie lepiej: najgorszy pod tym względem Miles oferuje usługę w 6 miastach a najlepsze: Flinkster i Cambio nawet w ponad 100 miejscowościach w Niemczech. Drugą słabością która dotyczy praktycznie każdego z usługodawców poza Polską i Litwą, a jest nią brak usługi „multi-city” której SIXT Share również nie oferuje. Niemniej jednak opisane słabsze strony zapewne wkrótce będą sukcesywnie niwelowane, bo jesteśmy pewnie, że SIXT na tym nie poprzestanie i dalej będzie umacniał swoją rolę na rynku, póki co niemieckim a zapewne już wkrótce pokusi się o ekspansję międzynarodową, tym bardziej, że ma już ku temu struktury w postaci oddziałów zwyczajnego wynajmu samochodów w ponad 100 krajach na wszystkich kontynentach.

https://www.netzwelt.de/carsharing/carsharing-vergleich-mietautos-hamburg-berlin-co-test.html#carsharing-anbieter-vergleich-testsieger-sixt-share

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz