Dobre praktyki tuż za rogiem.

Istnieje bardzo dużo koncepcji dla przyszłości transportu publicznego. Jedne są lepsze drugie gorsze, natomiast każda obarczona jest wysokim poziomem subiektywizmu. Fundamentem każdej z nich jest rezygnacja z prywatnego samochodu, który szczególnie dla mieszkańców coraz to bardziej zagęszczonych zespołów miejskich, jest coraz mniej wydajnym środkiem transportu.

Problemem szczególnie irytującym, który związany jest z promowaniem planów mobilności jest często uparte przekonywanie mieszkańców  miast (często budując z premedytacją różnego rodzaju utrudnienia dla innych środków transportu) do jednego konkretnego środka transportu jak komunikacja zbiorowa czy jednoślady. Aby jednak nie dać się ponieść skrajnościom, coraz częściej do głosu dochodzą inicjatywy multi-modalne, czyli oparte na różnych rodzajach pojazdów. Aby znaleźć przykład mądrze zorganizowanej mobilności miejskiej agregującej różne rodzaje transportu nie trzeba wcale obracać globusem, ponieważ taką usługą jest MobiCar, które właśnie weszło w skład transportu publicznego – DVB w niedalekim, niemieckim Dreźnie.

MobiCar to usługa stacjonarnego carsharingu, oparta na 300 samochodach udostępnionych na drezdeńskich ulicach. Jest to usługa, której operatorem jest TeilAuto, oferujące bazową współdzieloną mobilność na terenie całych Niemiec. Zaskakiwać może fakt, że MobiCar, będący częścią drezdeńskiego transportu miejskiego oparty jest w przeważającej większości na samochodach spalinowych (na 300 samochodów usługi, udział „elektryków” nie przekracza 10%), co wskazuje, że organizatorzy transportu miejskiego coraz realniej patrzą na kwestię elektromobilności, która w tej chwili, nawet w Niemczech nie może być efektywna.

Warto zwrócić uwagę na ceny. Klienci DVB mogą liczyć na dodatkowe benefity, natomiast podstawowe ceny wyglądają całkiem atrakcyjnie, nawet w porównaniu do tych oferowanych na polskim rynku. Minimalny okres wynajmu to 1 godzina, a naliczanie należności odbywa się symultanicznie za czas jak i za przejechany dystans.

Cennik najtańszego modelu: Renault Twingo
1,90 EUR (8,5 PLN) – do 1h
19 EUR (85 PLN) – 24h
114 EUR (507 PLN)- 1 tydzień
0,23 EUR (1,02 PLN)- kilometr

Zważywszy, że Drezno jest oddalone od zachodniej, polskiej granicy jedynie o 100 kilometrów warto spojrzeć „za róg” celem inspiracji dobrymi praktykami, tym bardziej, że są one dla Polaków szczególnie przystępne, ponieważ do Drezna prowadzi z Polski wygodna autostrada A4 a także usługa mobilności miejskiej MobiCar jest dostępna również w języku polskim. Ponadto, stolica Saksonii jest bardzo ładnym miastem z ciekawą historią, dlatego też polecamy je z czystym sercem na weekendowy wypad, podczas którego zwiedzić je można korzystając z pomocą bardzo ciekawie rozbudowanej i zaplanowanej mobilnośc miejskiej, wykorzystującej również carsharing.

Strona usługi Mobi zarządzana przez DVB – w języku polskim.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

  1. zoritoler imol

    I think you have remarked some very interesting details, regards for the post.

Dodaj komentarz