Madryt daje przykład.

Rada Miasta Madryt w porozumieniu z sześcioma operatorami tamtejszego carsharingu uruchomiła pierwszy z planowanej serii parkingów na wyłączny użytek usług współdzielenia samochodów. Parking udostępniony został obok centrum wystawienniczego – IFEMA w hiszpańskiej stolicy. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, bowiem znajduje się ono w dzielnicy biznesowej i przy stacji metra zapewniającej dojazd do innych części Madrytu. Wg szacunków miejskich władz, każdego dnia w tej okolicy odbywa się ponad 16 tys podróży z czego ponad 10 tys za pomocą prywatnych samochodów.

Madrycki parking dla carsharingu pomieści w jednym momencie maksymalnie 10 samochodów jeżdżących w jednej z sześciu usług tamtejszego carsharingu:
– Emov – Free2Move
– ShareNow
– Ubeeqo
– Wible
– Wishi
– Zity (nasz test usługi – tutaj)

Jak na wstępie, parking w okolicy IFEMA jest pierwszym parkingiem tego typu, natomiast władze Madrytu zapowiadają stworzenie podobnych parkingów w centralnych częściach miasta i w węzłach przesiadkowych rozsianych po całej stolicy, aby zwiększyć atrakcyjność multimodalnego transportu. Co istotne udogodnienie nie jest zarezerwowane tylko dla pojazdów elektrycznych, których w madryckich carsharing jest wiele (Emov & Zity dysponują w Madrycie wyłącznie samochodami elektrycznymi)

Hiszpańska stolica daje dobry przykład jak wspierać usługi carsharingu, gdy jest on już rozwinięty i na stałe wpasował się w transportowy obraz dużej metropolii, dlatego należy życzyć podobnych ruchów samorządowcom największych polskich miast.

Udostępnij przez :

Ten post ma 48 komentarzy

  1. hotshot bald cop

    Hi there mates, its impressive post on the topic of teachingand
    fully defined, keep it up all the time.

Dodaj komentarz