Zmiany, zmiany, dużo zmian.
Nowy Regulamin w InnogyGO!

Ostatnie tygodnie stoją pod znakiem wielu zmian i nowości w polskim świecie współdzielonej mobilności. Zaczął w ostatnich dniach sierpnia – Panek CarSharing zmieniając regulamin, ceny a także dodając nowe samochody z grupy klasyków a także startując z ofertą samochodów dostawczych. Chwilę po nim ceny zmieniło MiiMove, a w ostatnich dniach, Traficar nieśmiało puszcza oko do klientów z Warszawy. Bezczynnie nie czeka również największy polski zero-emisyjny carsharing, czyli InnogyGO!, które zapowiedziało zmianę regulaminu, z którego wynika wiele ciekawych, żeby nie rzec, radykalnych zmian. W naszym tekście przeanalizowaliśmy wszystkie nowości, które wejdą w życie już 18 września. No to zaczynamy:

Pierwsza istotna zmiana ucieszy z pewnością najmłodszych użytkowników carsharingu, a szczególnie tych, którzy w zeszłym roku, zostali „odcięci” z dostępu do usługi, a chodzi konkretnie o osoby w wieku 18-21 lat. InnogyGO! po pierwszym okresie działalności zaostrzyło regulamin, udostępniając samochód tylko dla klientów, którzy ukończyli 21 lat. Teraz zostało to zmienione, a konkretniej zamienione warunkiem posiadania minimum 1-rocznego doświadczenia w kierowania samochodami osobowymi, co w praktyce weryfikowane jest na podstawie daty wydania uprawnień kategorii „B”. Dlatego też wg regulaminu, najmłodszą osobą, która może legalnie zasiąść za kierownicą BMW i3 operatora jest 19-latek mający prawo jazdy od 12 miesięcy.

Bardzo duże zmiana, chociaż lepszym określeniem byłaby… rewolucja dotknęła cennika, który został całkowicie przemodelowany. Od 18 września nie będzie już możliwe wynajęcie „elektryka” od InnogyGO! na minutę bądź dwie, chociaż w praktyce będzie to możliwe, ale zapłacimy i tak za minut 8. Minimum 8, ponieważ dostępne będą również inne interwały czasowe. InnogyGO odważnie postawiło na „pakietowanie” swoich wynajmów, ponieważ już wkrótce wynajmując samochód tego operatora będzie trzeba zadeklarować pakiet, który chcemy wykorzystać, a opcji będzie kilka:

  • Pakiet 8 minut – 9,99 PLN
  • Pakiet 30 minut – 29,99 PLN
  • Pakiet 75 minut – 59,99 PLN
  • Pakiet 300 minut – 99,99 PLN

Po wykorzystaniu każdego z pakietów, uruchamia się opłata minutowa w wysokości:
1,29 PLN – za jazdę
0,09 PLN – za postój
Tradycyjnie już InnogyGO! nie pobiera opłaty za przejechany kilometr.

Wybierając pakiet, warto z góry zaplanować jak długo będziemy się poruszać, ponieważ gradacja pakietów jest mocno zróżnicowana. Pamiętać również należy, że minuty w pakietach konsumowane są niezależnie czy samochodem jedziemy, czy czekamy na postoju z wyłączonym zapłonem.
Charakterystyka każdego z pakietów opisana jest poniżej:

  • Pakiet 8 minut – (9,99 PLN) – 1,25 PLN / minuta jazdy i/lub postoju
  • Pakiet 30 minut – (29,99 PLN) – 0,99 PLN / minuta jazdy i/lub postoju
  • Pakiet 75 minut – (59,99 PLN) – 0,79 PLN / minuta jazdy i/lub postoju
  • Pakiet 300 minut – (99,99 PLN) – 0,33 PLN / minuta jazdy i/lub postoju

Dla chętnych na dłuższe użytkowanie BMW lub Jaguara… (tak Jaguara – do niego wrócimy jeszcze za moment) udostępniono blokadę naliczania dobowego po osiągnięciu limitu 199 PLN w ciągu 24h na jednym aktywnym wynajmie. Znaczy to mniej więcej tyle, że w ciągu jednej doby, klient użytkujący jeden samochód bez przerwy, nie zapłaci więcej niż 199 PLN. Pamiętać jednak należy, że ładowanie baterii samochodu w sytuacji, gdy zacznie kończyć się energia, leży po stronie użytkownika.

Ostatnia z dużych zmian związana jest ze wspomnianym powyżej Jaguarem, który dotychczas był najdroższym z udostępnianych samochodów w usłudze InnogyGO!. Od 18 września się to zmieni i klient poszukujący „elektryka” do wynajmu, będzie mógł wybrać auto, które stoi najbliżej, nie kierując się ceną. Jaguar będzie dostępny w tym samym cenniku co BMW i3. Szczególnie atrakcyjna wydaje się stawka dobowa, tym bardziej gdy zasięg Jaguara na w pełni naładowanej baterii, jest niemal dwa razy większy niż ten z BMW i3. Nadal dla Jaguara pozostaje aktywny warunek wynajmów wykorzystanych na BMW i3 w ilości minimum 300 minut, ale dla regularnych klientów, takie ograniczenie nie jest niczym szczególnym.

Reasumując, zmiany są dość pokaźne i w zależności od sytuacji, ceny zmieniają się na wyższe (stawka minutowa w bardzo krótkich wynajmach zwiększa się z 1,19 na 1,25 PLN, bądź postój w pakiecie, który bez niego byłby znacznie tańszy), bądź niższe (np. minuta postoju, po wykorzystaniu pakietu lub stawka dobowa na BMW i szczególnie na Jaguara). InnogyGO! odważnie postawiło również na minimalną opłatę za wynajem, czym w praktyce jest obligatoryjny pakiet – minimalny w kwocie 9,99 PLN, dzięki czemu operator obroni się przynajmniej przed częścią niewypłacalnych klientów, którzy dotąd wynajmowali samochód, mając pustą kartę i jeździli nim do końca baterii, nie mając zamiaru opłacić należności. W tej chwili taki „klient” musi dysponować kwotą minimum 9,99 PLN. Z perspektywy uczciwego klienta może się to wydawać kontrowersyjne, natomiast spodziewamy się zrozumienia tego ruchu, choć pionier takiego modelu naliczania – EasyShare gdy wprowadził opłatę startową w wysokości 5 PLN na początku swojej działalności, pod naporem klientów, obniżył ją do kwoty 2 PLN, aby później zupełnie z niej zrezygnować. To jednak były początku carsharingu w Polsce a obecnie rynek ewoluował i takich reakcji się nie spodziewamy. InnogyGO! wprowadza zupełnie nowy sposób rozliczania swojej usługi, czemu z zainteresowaniem będziemy się przyglądać.

Udostępnij przez :

Ten post ma 49 komentarzy

  1. John Smith

    Pobieranie za km i min jest złe. Panek pobiera i zawsze się śpieszę 😉

Dodaj komentarz