Carsharing w odmianie P2P to model nazywany przez niektórych, jedynym prawdziwym carsharingiem. Jego główną częścią jest platforma, która nie wynajmuje samochodów, których jest właścicielem bądź użytkownikiem. Jej działalność polega natomiast na pośrednictwie pomiędzy właścicielami aut, którzy udostępniają je na tejże platformie, a między klientami, którzy dzięki platformie mogą nawiązać kontakt z właścicielem samochodu i umówić się na wynajem wg umówionych warunków. Platforma zazwyczaj zarabia na prowizji pozyskiwanej z wartości wynajmów zorganizowanych za jej pośrednictwem.
Rozwiązania P2P odniosły sukces szczególnie w USA, gdzie stanowią absolutną większość współdzielonego biznesu, choć nie tylko, bowiem całkiem dobrze tego typu platformy radzą sobie również w Azji i Australii. Także w Europie znajdziemy usługi P2P, choć na Starym Kontynencie są one zdecydowanie w cieniu marek oferujących zautomatyzowane aplikacje w których udostępniane są oznakowane samochody zarządzane w pełni przez operatorów aplikacji.
Wracając jednak do liderów modelu P2P, to jednym z nich jest bez wątpienia czeska usługa HoppyGo, która opanowała Europę Środkową, działając na dzisiaj w trzech krajach: Czechach, Słowacji i od ponad dwóch lat w Polsce.
O ile jednak w Czechach i Słowacji platforma stale się rozwija, tak w Polsce jej dni są już niestety policzone. Jak poinformował oficjalnie sam operator, usługa będzie działać tylko do 21 sierpnia br,
Wg komunikatu wystosowanego przez HoppyGo: oczekiwania biznesowe wobec polskiego rynku P2P nie zostały spełnione, dlatego zgodnie ze strategią ŠkodaX czyli właściciela platformy, HoppyGo zamierza się skupić na innych oddziałach platformy we wspomnianych Czechach i Słowacji.
HoppyGo nie jest jednak pierwszą usługą carsharingu P2P, która próbowała swoich sił w Polsce, bowiem wcześniej działało tu kilka platform, jak choćby Locomoto, które jednak nigdy nie rozwinęły się do znaczącego poziomu i dzisiaj żadna z nich nie oferuje już swoich usług. Za główny powód braku powodzenia usług P2P w naszym kraju po pierwsze należy uznać mocno rozwinięty carsharing komercyjny, ale również nadal mocno zakorzeniony w polskim społeczeństwie szczególny status samochodu prywatnego, którym właściciele nie chcą się dzielić. Brak gotowości prywatnych właścicieli do udostępniania swoich samochodów w wystarczająco dużej skali, jak również niewielkie zainteresowanie wynajmem tych samochodów przez klientów platformy doprowadziły do sytuacji, w której za kilka dni nie znajdziemy już w Polsce platformy, która umożliwiałaby wynajem samochodów w modelu P2P.
Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going
to revisit once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich
and continue to guide others.
great!! article… streaming anime atanoboy
HoppyGo nigdy nie było jedyną platformą na naszym rynku. W dalszym ciągu działa BEEP.rent – nieprzerwanie od 2019r.
https://beep.rent/fleets/for_car_owners.html