Traficar w połowie drogi na… Marsa.

Największy polski usługodawca – Traficar podzielił się na swoim facebookowym profilu interesującą informacją odnośnie sumy kilometrów, którą łącznie przejechały samochody tego operatora od początku swojej działalności, która rozpoczęła się jesienią 2016 roku.  Samochody Traficara w 6 głównych lokalizacjach przejechały dotychczas ponad 27 milionów kilometrów. Jest to niemalże połowa, najkrótszej możliwej odległości z Ziemi do Marsa.

Jest to zdecydowanie suma niebagatelna, natomiast warto sprawdzić czy na podstawie tej liczby będziemy w stanie wyciągnąć więcej ciekawych wniosków niż tylko ten odnośnie połowy dystansu do „czerwonej planety”.

Traficar wg oficjalnych doniesień dysponuje przez większość czasu swojej działalności flotą około 1500 współdzielonych samochodów. Gdy sumę deklarowanych kilometrów podzielimy przez wspomniane 1500 pojazdów, uzyskamy ok. 18 tys. kilometrów przebiegu na jeden samochód przez okres swojego użytkowania w usłudze. Znając ilość przejechanych kilometrów możemy również pokusić się o szacunkową ocenę przychodów usługodawców od początku carsharingowej działalności. Obliczenia oprzemy o sumę 26 milionów kilometrów, uznając 1,519 mln km za kilometry serwisowe. Podstawiając pod wybraną ilość opłatę za kilometr jaką oferuje od początku działalności Traficar (0,80 PLN) otrzymamy kwotę 21 mln PLN brutto za sam przebieg. Załóżmy dość luźno, że na pokonanie jednego kilometra w trybie miejskim potrzeba około 2 minut (stawka minutowa to 0,50 PLN). Daje nam to dodatkową kwotę 13 mln PLN brutto. Suma jaką otrzymamy to w tym przypadku to około 34 milionów PLN od końcówki 2016 roku. Pamiętać jednak należy, że w pierwszych miesiącach Traficar nie mógł liczyć na większość swojej floty, która przyrastała sukcesywnie w kolejnych miesiącach aż do końca 2018 roku, dlatego wyliczenia miesięcznego przychodu dla całej floty jak i miesięcznej ilości klientów którzy korzystają z usługi się nie podejmiemy.

Zakładając natomiast, że średni przebieg podczas jednego wynajmu to ok 10 kilometrów (może wydawać się on dość wysoki, natomiast należy pamiętać, że od pewnego czasu Traficar udostępnia możliwość przejazdów międzymiastowych, które będą miały znaczny wpływ na średni przebieg podczas jednego wynajmu), to na tej podstawie możemy założyć, że największy polski operator zanotował dotychczas prawie 3 miliony wynajmów (arytmetycznie 2 701 950)

Powyższe wyliczenia są mocno szacunkowe i należy je traktować bardzo luźno, natomiast ta niebagatelna liczba wskazuje, że carsharing cieszy się całkiem wysoką popularnością która będzie stale rosnąć a Traficarowi jak i innym usługodawcom życzymy dotarcia nie tylko… na Marsa, ale znacznie dalej. Choćby na słońce.

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 6 komentarzy

  1. gate io fees

    I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

Dodaj komentarz