CityBee inwestuje 1,5 mln Euro w Łotwę. A co z Polską?

Kilka dni temu informowaliśmy o wprowadzeniu pierwszych osobowych samochodów u ogólnopolskiego operatora dostawczych aut na minuty – CityBee.

Rozszerzenie działalności o samochody osobowe tego pochodzącego z Litwy operatora przebiega jednak dość nietypowo, bowiem CityBee postanowiło udostępnić w Polsce samochody 9-osobowe jakich próżno szukać w innych usługach „sharingowych” w Polsce. Wejściem w tą swoistą niszę, można tłumaczyć to, że do tej pory ten operator nie zdecydował się udostępnić miejskich samochodów osobowych z czego słynie na swoim rodzimym – litewskim rynku.

Jak informowaliśmy wielokrotnie na naszych łamach, Grupa Modus, czyli właściciel CityBee rozpisała w zeszłym roku przetarg na zakup ponad 5 tys samochodów różnych modeli i segmentów celem rozszerzenia swojej działalności w pozostałych krajach bałtyckich, czyli na Łotwie i Estonii ale również w Polsce.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, obecna działalność tego operatora w naszym kraju, to głównie samochody dostawcze oraz od kilku tygodni mikrobusy osobowe, a także od kilku miesięcy hulajnogi elektryczne. Podobne działania ekspansyjne CityBee wprowadziło również na Łotwie i Estonii (Samochody dostawcze oraz hulajnogi elektryczne) oraz… w Hiszpanii gdy udostępniono elektryczne hulajnogi, jednakże w jednym z tych krajów ofensywa poszła o krok do przodu i właśnie jej poświęcony jest nasze dzisiejsze doniesienie.

1 października w łotewskiej Rydze CityBee udostępniło prawdziwie miejskie, osobowe Fiaty 500. Wybór tego konkretnie modelu przywołuje początek historii carsharingu na Litwie, gdzie właśnie w oparciu o włoskiego „malucha” największy bałtycki carsharing rozpoczął swoją działalność już w 2012 roku.

Wg Egiji Gailumy, contry-managera CityBee Latvia: „Wejście na Łotwę w segmencie car-sharingu jest ważnym krokiem w naszym rozwoju i stwarza nowe wyzwania. Rynek samochodowy na Łotwie rośnie i ma duży potencjał na przyszłość. W tej chwili będziemy oferować 300 samochodów do wynajęcia, co jest ambitnym przedsięwzięciem, jednakże mamy również plany na przyszłość – bowiem jeszcze bardziej poszerzyć naszą flotę o inne marki samochodów i zapewnić jak najszerszy zakres usług, aby zaspokoić potrzeby różnych użytkowników. ”

Wysokość inwestycji w samochody osobowe na Łotwie to 1,5 miliona euro, a CityBee w Rydze konkurować będzie z tamtejszym CarGuru którego flota składa się z pełnego wachlarza hybrydowych Toyot w łącznej liczbie 150 sztuk (modele: Yaris, Auris, CH-R oraz Rav4).

Kolejny krokiem rozwojowym CityBee jest rozszerzenie w podobnej jak powyższa formie działalności w Estonii, natomiast co do planów odnośnie polskiego rynku na razie brakuje potwierdzonych informacji. Mając jednak na uwadze udostępnienie na naszym rynku współdzielonych mikrobusów, można zakładać, że „bzyczące” osobówki również dotrą wkrótce nad Wisłę.

Udostępnij przez :

Ten post ma 5 komentarzy

Dodaj komentarz