Niemożliwe nie istnieje.
Fiat 500 w ShareNow !

  • Post author:
  • Post category:Polska

Zdarzają się czasem sytuacje tak nieprawdopodobne, że podświadomie chcemy sięgać po kalendarz celem sprawdzenia, czy to nie 1 kwietnia. Dziś jest to szczególnie trudne, bo od Prima Aprilisu dzieli nas praktycznie pół roku, natomiast tym bardziej trudno uwierzyć w to co wydarzyło się u naszych zachodnich sąsiadów w ich największej usłudze współdzielonej mobilności – ShareNow.

Niemiecki benchmark zdecydował się na wprowadzenie do swojej usługi nowego modelu – Fiata 500. Jest to decyzja o tyle zaskakująca, że ShareNow jest wspólną inicjatywą dwóch gigantów motoryzacyjnych – BMW oraz Daimlera (Mercedes-Benz) i dotąd flota carsharingowa w tej usłudze opierała się wyłącznie na markach obu koncernów (BMW & Mini oraz Mercedes & Smart). Marka Fiat z kolei jest częścią włosko-amerykańskiego koncernu FCA (Fiat & Chrysler), który z kolei jest w tej chwili na etapie fuzji z kolejnym gigantem, tym razem z Francji – PSA (m.in Citroen i Peugeot). W tym miejscu warto również zauważyć, że wspomniane PSA nie tylko konkuruje z Niemcami w zakresie produkcji samochodów, ale również w carsharingu, ze względu na to, że francuski koncern jest właścicielem platformy mobilnościowej – Free2Move gdzie również znajdziemy auta na minuty.

W związku z powyższym, decyzja o wprowadzeniu najmniejszego z Fiatów do ShareNow, wydaje się być na bakier z logiką, natomiast jest ona podyktowana potrzebą zwiększenia konkurencyjności oferty niemieckiego operatora. Cena nowego Fiata 500 to około 50% ceny nowego Smarta czy Mini, nie mówiąc już o pozostałych markach obu koncernów, dlatego też chcąc konkurować w carsharingu z operatorami oferującymi tańsze samochody, ShareNow musiało poszukać rozwiązań niestandardowych.

Fiat 500 jest jednym z najpopularniejszych samochodów oferowanych w usługach carsharingu w Europie, chociaż miał ten model swój epizod również za oceanem. W Stanach Zjednoczonych, jego elektryczną wersję oferował przez pewien czas Lime w swoim „samochodowym” epizodzie. W Polsce od niedawna „pięćsetkę” w niemal identycznej konfiguracji co ShareNow, oferuje Panek CarSharing. To co łączy polskiego i niemieckiego operatora, to oferowanie swoich samochodów z niemal wyłącznie automatyczną skrzynią biegów i nie inaczej dzieje się to w przypadku Fiatów z ShareNow, bowiem są one wyposażone w zautomatyzowaną skrzynię DualLogic. Jest to rodzaj przekładni, gdzie w zależności od wyboru kierowcy może zmieniać ona biegi jak tradycyjny automat, bądź ich redukcji może dokonywać ręcznie kierowca, za pomocą dźwigni ustawionej w trybie manualnym.

Efektem wprowadzenia włoskiego „malucha” jest zaoferowanie cen, jakich dotąd klienci niemieckiego operatora nie znali. Dla potwierdzenia, poniżej prezentujemy ceny Fiata 500 zaoferowane przez ShareNow w porównaniu ze standardowym cennikiem pozostałych modeli usługodawcy:

0,19 EUR / minuta (200 km w cenie) – 0,85 PLN / minuta
19,99 EUR / doba + 0,19 EUR za km – 90 PLN / doba + 0,85 PLN za km

W tej chwili operator wypuścił 65 egzemplarzy „pięćsetki” w Berlinie i w Kolonii. Kolejne 110 samochodów ma dołączyć w najbliższych tygodniach w Frankfurcie i w Monachium. ShareNow zapowiada, że do końca roku, niemieccy klienci będą mieli do dyspozycji łącznie 650 egzemplarzy najmniejszego Fiata.

Udostępnij przez :

Ten post ma 165 komentarzy

  1. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  2. Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.

  3. Sherry Samuels

    I love what you guys are up too. Such clever work and coverage!
    Keep up the amazing works guys I’ve incorporated you guys to my own blogroll.

Dodaj komentarz