Najtańszy wynajem na doby, ale…

Styczeń w branży elektrycznych aut na minuty zdecydowanie nie jest miesiącem „ogórkowym”. W piątek o swojej decyzji o zamknięciu projektu, poinformował pierwszy w 100% elektryczny polski usługodawca – wrocławska Vozilla, a na początku tego tygodnia, równie elektryzującą, choć zupełnie innego rodzaju decyzję z kolei podjął największy polski carsharing elektryczny – warszawski InnogyGO!. Stołeczny operator postanowił do odwołania wprowadzić znaczną obniżkę stawki dobowej na wynajem swoich zero-emisyjnych BMW i3.

Od 20 stycznia, każdy kto chciałby wynająć elektryczne BMW na dłużej, może to zrobić w naprawdę atrakcyjnej cenie. Stawki dobowe występowały u tego operatora od początku świadczenia swojej usługi, jednakże ich wysokość była, można powiedzieć, zaporowa. Przypomnijmy, że za standardowy model BMW i3, InnogyGO! oczekiwało zapłaty w wysokości 239 PLN za całą dobę. Z kolei mocniejszą wersję BMW i3s oferowało za 299 PLN za dobę

Ciężko porównywać te stawki do jakichkolwiek innych usług carsharingu w Polsce, gdzie niektórzy operatorzy oferowali dobę wynajmu nawet za 49 PLN. Jednym słowem przepaść. Zauważyć jednak trzeba, że usługodawcy oferujący carsharing w oparciu o pojazdy benzynowe bądź hybrydowe doliczają do stawki dobowej opłatę kilometrową, bądź wartość zużytego paliwa. W przypadku InnogyGO! oferowana stawka dobowa to była jedyna opłata, bowiem kwota za kilometr ani w wynajmie minutowym, ani w dobowym nie była doliczana.

Z wysoko wywindowaną stawką dobową, warszawski operator energetyczny pierwszy raz zrobił coś przy okazji ubiegłorocznych, grudniowych świąt. Od 23 grudnia aż do 6 stycznia udostępniona została specjalna stawka dobowa w wysokości 99 PLN za standardowe i3 oraz 129 PLN za czerwoną „eSkę”. Oferta spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, w efekcie czego InnogyGO! postanowiło wprowadzić promocyjną stawkę na dłużej. Od 20 stycznia do odwołania wynajem dobowy w samochodach Innogy będzie kosztować odpowiednio 139 PLN (i3) i 159 PLN (i3s) co można pod wieloma względami uznać za najlepszą ofertę dobową wśród polskich carsharingów.

Jak to jednak często bywa, „diabeł tkwi w szczegółach”, bowiem główną bolączką wynajmu dobowego dla samochodów elektrycznych jest ich ograniczony zasięg, choć nie można odmówić Innogy wyjścia naprzeciw temu wyzwaniu. Zanim jednak opiszemy proponowane przez operatora rozwiązania, sprawdźmy w jakich okolicznościach wynajem dobowy BMW i3 będzie rzeczywiście bezkonkurencyjny. Zakładając, że realny przebieg bawarskiego elektryka z warszawskiej usługi na pełnej baterii wynosi około 200 km, ustalamy, że ten dystans jest wystarczający dla klienta, ponieważ jego plan to wynajem samochodu celem odwiedzenia rodziny w Łowiczu i powrót na drugi dzień, przed upływem doby. W takim przypadku zasięgu wystarczy na przejazd do Łowicza i z powrotem. Koszt całego wynajmu to wspomniane 139 PLN bez żadnych ukrytych kosztów dodatkowych. Czy w podobnej cenie można wynająć samochód na okres doby u konkurencji? Sprawdźmy:

W Warszawie oprócz Innogy, usługi aut na minuty… no i doby oferuje jeszcze dwóch operatorów: 4Mobility i Panek CarSharing. U pierwszego z wymienionych operatorów, wynajem najtańszego – Hyundai i30 na okres 1 doby to koszt 120 PLN, natomiast musimy dodać tu jeszcze opłatę za kilometr w wysokości 0,80 PLN za każdy. Zakładając, że Warszawę i Łowicz dzieli ok 90 kilometrów, to łączny dystans pokonany podczas wycieczki wyniesie ok 180 km. Przeliczając ten dystans wg stawki kilometrowej tego operatora cena usługi rośnie ze 120 PLN do … 264 PLN, czyli kwoty przewyższającej wynajem dobowy BMW i3 przed obniżką (239 PLN). Oferta dobowa Panek CarSharing już na pierwszy rzut oka wygląda lepiej, bowiem stawka dobowa za hybrydowego Yarisa wynosi 69 PLN, a stawka za kilometr w pakiecie to 0,60 PLN za każdy. W tym przypadku pełna cena wycieczki do Łowicza zamknie się w kwocie 177 PLN. Oferta „Panka” dystansuje „Czwórki” o prawie 100 PLN, natomiast nadal jest droższa od wynajmu BMW i3, które w standardowej wersji będzie kosztować o prawie 40 PLN mniej.

Porównując wynajem dobowy InnogyGO! do wynajmu dobowego najtańszego samochodu w Panek CarSharing, warto zwrócić uwagę, że arytmetycznie wynajem BMW i3 będzie się opłacał bardziej już od dystansu 120 kilometrów. Poniżej tej wartości, doba w Yarisie kalkuluje się bardziej. To jednak tylko teoria, bowiem można założyć, że porównując prestiż elektrycznego BMW i hybrydowej Toyoty, nieco większą popularnością będzie się cieszył bawarski model.

Czy jednak można śmiało założyć, że InnogyGO! „zaorało” wynajem dobowy w Warszawie? Taka opinia byłaby kontrowersyjna, mimo, że do dystansu odpowiadającego pełnej baterii elektrycznego BMW wynajem auta InnogyGO! faktycznie się opłaca. Sytuacja zmienia się jednak w momencie gdy dystans, który zamierzamy pokonać jest większy, bądź samochody w naszej okolicy mają niepełną baterię. W takich przypadkach nadal wynajem InnogyGO! może się opłacać, ale trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia.

Innogy oferuje swoim klientom, którzy zdecydują się na wynajem dobowy, pożyczenie przewodu do ładowania, który może zostać wykorzystany do naładowania samochodu np. w ciągu nocy. Mając taki kabel i dostęp do średniej szybkości ogólnodostępnej i szybkiej ładowarki (11 czy 22kW) możemy wydłużyć realnie zasięg naszego wynajmu dobowego nawet do 500 km. Oczywiście to nie jest limit, bowiem można pokusić się o wyjazd znacznie dalej i bez pożyczania przewodu od operatora. Planując daleką trasę elektrycznym BMW, możemy skorzystać z coraz większej sieci szybkich ładowarek z wewnętrznym przewodem. Na niektórych tego typu ogólnopolskich stacjach, możemy naładować baterię BMW i3 do pełna nawet w pół godziny. Pamiętać jednak trzeba, że w tej chwili szybkie ładowanie na znacznej większości takich stacji jest płatne. Przykładowo w ogólnopolskiej sieci GreenWay koszt jednej kWh energii to 2,69 PLN, a pojemność baterii BMW od Innogy wynosi realnie 30 kWh. Zakładając, że będziemy ładować niemalże pustą baterię do pełna, koszt takiego „tankowania” wyniesie nas ok. 80 PLN. w tej sytuacji matematyka wskazuje, że koszt przejazdu na „szybkim prądzie” w momencie gdy wyczerpiemy energię „bazową” która była w samochodzie na początku wynajmu, wyniesie mniej więcej 2,5 PLN za każdy kilometr. Jest to o wiele więcej niż w analogicznie testowanym 4Mobility (0,80 PLN za km) czy Panek CarSharing (0,60 PLN za km)

Reasumując nowa, obniżona stawka dobowa od InnogyGO! jest jedną z najlepszych ofert na rynku, natomiast o tym dla kogo może być naprawdę najbardziej atrakcyjna decydują niuanse. Wynajem elektrycznego BMW wychodzi zdecydowanie najkorzystniej w przedziałach 150-200 kilometrów. Przy dłuższych dystansach, również może być to oferta bezkonkurencyjna, natomiast wtedy już zaczynają się wyzwania w postaci wspomnianego ładowania we własnym zakresie. Jeśli mamy możliwość w miejscu docelowym podłączenia samochodu do bezpłatnej oferującej średnią szybkość ładowania prądem zmiennym (podłączenie samochodu na noc do ładowania w zwykłym domowym gniazdku 230V, na pewno nie załaduje w pełni baterii) wtedy również wynajem BMW i3 na dobę będzie bardzo ciekawą ofertą. Gorzej jednak, jeśli nie dysponujemy taką infrastrukturą w miejscu docelowym, albo co gorsza nie chcemy inwestować swojego czasu i energii w poszukiwanie takich stacji. Wtedy wynajem dobowy auta elektrycznego od InnogyGO! może nie być pierwszym wyborem.

Udostępnij przez :

Ten post ma 6 komentarzy

Dodaj komentarz