Mały Citroen na duży carsharing?

Citroen zaproponował swój pomysł na nowoczesną mobilność miejską. Jest nim widoczny na zdjęciu Citroen AMI 1 i ma on być „tajną bronią” francuskiego koncernu PSA w zakresie współdzielonej mobilności.

Ten naprawdę mały samochodzik (jest o 30 cm krótszy niż Smart ForTwo) jest bardzo prostym dwuosobowym pojazdem i już wkrótce ma być udostępniony do wynajmu w usłudze Free2Move, która podobnie jak Citroen jest własnością wspomnianego już PSA.

Citroen podał do wiadomości publicznej cenę modeli AMI 1, która może się wydawać na pierwszy rzut oka szokująca – 6 000 EUR (ok 25 tys PLN), natomiast należy pamiętać, że jest to prawie 4 razy mniej niż wspomniany już powyżej elektryczny Smart ForOne. Cena AMI w Free2Move ma z kolei wynosić 0,26 EUR (ok. 1,10 PLN) za minutę czyli tyle samo ile za minutę BMW i3 życzy sobie warszawskie InnogyGO!.

Ciężko porównywać sympatycznego Citroena do jednego z najbardziej udanych współczesnych „elektryków” – BMW i3, szczególnie gdy uświadomimy sobie, że AMI 1 rozpędzi się maksymalnie tylko do 45 km/h. Z drugiej jednak strony mogą go prowadzić już 16-latkowie, a we Francji 14-latkowie, ze względu na fakt, że w myśl przepisów nie jest on samochodem a czterokołowcem.

Pojemność akumulatora to 5,5 kWh, którego naładowanie do pełna w zwykłym domowym gniazdku zajmuje tylko 3 godziny. Zasięg nie powala, bo to tylko 100 km, natomiast biorąc pod uwagę gabaryty i typowe przeznaczenie do jazdy w zatłoczonym ruchu miejskim, ten mały pojazd może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem dla „aut na minuty” szczególnie, że już w samym założeniu producenta miał być przygotowany do współdzielonej mobilności wobec której producent m.in Citroena ma bardzo ambitne plany.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz