Free2Move już w Polsce.
Ale na razie… nie jako carsharing.

Zauważalnym trendem na rynku nowoczesnej mobilności jest to, że koncerny motoryzacyjne inwestują w różne inicjatywy współdzielenia pojazdów. Są wśród nich usługi carsharingu ale również całe platformy typu Maas (Mobilność jako usługa – Mobility as a Service). Najbardziej znaną tego typu platformą, a raczej jej częścią jest Share-Now będąca wspólnym projektem koncernów BMW i Daimler (właściciel m.in Mercedesa), w której również działają m.in system do przewozów pasażerskich (Free-Now) czy do ładowania samochodów elektrycznych (Charge-Now). Innym wiodącym projektem tego typu jest platforma Free2Move, będąca własnością francuskiego koncernu PSA (właściciel m.in Citroena, Opla czy Peugeota), której właśnie poświęcony będzie dzisiejszy materiał.

Koncern PSA to dziesiąty, największy producent samochodów na świecie, który od kilku lat inwestuje już we współdzieloną mobilność za pośrednictwem stworzonej na tą okoliczność wspomnianej już marki – Free2Move. Francuska platforma zaczęła swoją działalność w Europie Zachodniej jako multi-modalny agregator usług współdzielonych pojazdów. Dzisiaj za pośrednictwem tej platformy możemy wynająć rower, hulajnogę, skuter czy samochód najróżniejszych operatorów z największych europejskich metropolii. Co jednak wyróżnia Free2Move z gąszczu podobnych aplikacji agregacyjnych, to to, że do swojej aplikacji, oprócz samochodów różnych agregowanych operatorów Francuzi dołączyli również swoje własne „auta na minuty” sygnowane również logotypami Free2Move.

Własnych współdzielonych samochodów Free2Move ma w tej chwili około 2200 sztuk a warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że PSA może się pochwalić geograficznie najszerszym zasięgiem carsharingu na świecie, bowiem Free2Move to w tej chwili jedyny operator oferujący swój (własny) carsharing aż na trzech kontynentach. Współdzielone samochody z logiem Free2Move znajdziemy w Ameryce Północnej (U.S.A.), Azji (Chiny) i w Europie (Francja, Hiszpania Niemcy i Portugalia).

Skoro jednak pośród europejskich krajów, gdzie francuska platforma oferuje swój carsharing nie wymieniono Polski, to czy oznaczone białostockimi numerami rejestracyjnymi Citroeny z logiem Free2Move widniejące na zdjęciu tytułowym są fotomontażem? Nic bardziej mylnego. Samochody oklejone w sposób niemal identyczny do „aut na minuty” tego operatora, można znaleźć również w innych miastach, zazwyczaj w salonach samochodowych marek Citroen, Opel i Peugeot, ponieważ koncern PSA pod koniec 2019 roku wprowadził do Polski usługę wynajmu długoterminowego właśnie o nazwie Free2Move. Polscy przedstawiciele koncernu nie deklarują na ten moment uruchomienia usługi carsharingu dla osób fizycznych w naszym kraju (oferowany jest za to tzw. corpo-carsharing polegający na nowoczesnym, bezobsługowym wynajmie floty na wyłączność przedsiębiorstwa), natomiast pewnym jest, że kolejny znaczący międzynarodowy „gracz” przygląda się polskiemu rynkowi współdzielonej mobilności z bliska, dlatego można nieśmiało zakładać, że carsharing od Free2Move w Polsce jest tylko kwestią czasu.

Udostępnij przez :

Ten post ma 57 komentarzy

Dodaj komentarz