Carsharing po Czeczeńsku?
Zapraszamy do Groznego!

W zeszłym tygodniu, na naszym oficjalnym profilu na FB zapytaliśmy o miasta (zagraniczne) w których obecność carsharingu byłaby dla naszych czytelników dużym zaskoczeniem. Niemal wszystkie typy związane były z terenem byłego Związku Radzieckiego (m.in Kaliningrad, Mińsk czy … Prypeć) podobnie jak miasto, któremu poświęciliśmy dzisiejszy materiał, którego jednak nikt nie zasugerował. Dlatego dzisiaj zapraszamy na „carsharingową” wycieczkę po stolicy autonomicznej republiki Czeczenii – Groznym.

Carsharing w Groznym nie jest niczym nowym, ponieważ pojawił się już w lutym 2018 roku, dzięki jednemu z największych operatorów współdzielonych samochodów na świecie – rosyjsko-włoskiemu przedsiębiorstwu – Delimobil. Co ciekawe stolica Czeczenii była jedną z pierwszych lokalizacji Delimobilu po uruchomieniu pierwszej strefy w Moskwie. Uruchomienie usługi w autonomicznej republice uświetnione było przez Ramzana Kadyrowa sprawującego de-facto rolę przywódcy Czeczenii. Osoba Kadyrowa jest w temacie carsharingu w Groznym kwestią kluczową, ponieważ, jest on powszechnie znany jako „człowiek Putina” o którym z kolei wiadomo, że patrzy na nowoczesną mobilność samochodową przychylnym okiem.

„Grozny stało się jednym z pierwszych miast w Rosji, w którym uruchomiono usługę Delimobil. Zapewni ona gościom i mieszkańcom naszej stolicy usługi wynajmu pojazdów na minutę. Mam nadzieję, że klienci docenią nową usługę. Dla republiki to wydarzenie ma szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój turystyki krajowej i zagranicznej. Oczekujemy również, że firma przyczyni się do ograniczenia ruchu drogowego i poprawy stanu środowiska ”- Ramzan Kadyrov

Dodatkowym argumentem za tezą, że Delimobil w Groznym pojawił się w dużej mierze przez… polityczną inspiracją, jest to, że dotychczas rosyjsko-włoski operator skupiał się wyłącznie na miastach o minimum milionowej populacji*, a czeczeńską stolicę zamieszkuje niecałe 300 tysięcy mieszkańców, a dochody mieszkańców nie należą do wysokich i ciężko je porównywać z zarobkami choćby Moskwian, a jest to o tyle istotne, że Delimobil dla wszystkich miast swojej sieci stosuje ten sam cennik, w efekcie czego usługa carsharingu dla klientów z Groznego może być mniej dostępna niż w innych miastach Rosji, gdzie mieszkańcy zarabiają lepiej.

Wspominając o cenniku warto opisać jego szczegóły. Delimobil w wynajmie krótkim oferuje stawkę dynamiczną, skupioną na minucie wynajmu, która w zależności od pory dnia, gdy decydujemy się na wynajem waha się od 0,50 PLN do 0,60 PLN. Stawka dobowa wynosi natomiast 1999 rubli, czyli ok 120 PLN + 0,40 PLN za przejechany kilometr powyżej darmowego pakietu 120 kilometrów jakie oferuje Delimobil.

Delimobil jest na ten moment jedynym operatorem carsharing w Groznym, a współdzielona flota liczy dzisiaj ok 50 sztuk kompaktowego Hyundaia Solarisa (usługa rozpoczęła działalność w Groznym z flotą 30 Solarisów). Wyposażenie samochodów udostępnionych w Czeczenii jest całkiem bogate, bowiem Hyundaie wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów, czujniki parkowania, klimatyzację i podgrzewane fotele.

* W tej chwili jedyne oddziały Delimobilu poniżej 1 miliona oprócz Groznego to: Tuła – ok 500 tys i ok 800 tys, które zostały uruchomione znacznie później niż Grozny.

Udostępnij przez :

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz