Niemcy vs. Polska w carsharingu.

Federalne Stowarzyszenie Carsharingu (Bundesverband Carsharing) opublikowało podsumowanie roku 2019 w branży współdzielonej mobilności w Niemczech. Przy tej okazji postanowiliśmy porównać liczby naszych zachodnich sąsiadów z końca zeszłego roku z osiągnięciami polskiego rynku na koniec 2019, aby na tej podstawie określić jak dużo brakuje nam do jednego z globalnych liderów tego rynku:

Liczba usługodawców carsharingu:
DE: 226
PL:     11

Przepaść pomiędzy ilością usługodawców jest porażająca, a robi jeszcze większe wrażenie, jeśli uświadomimy sobie, że za 2 miesiące polski katalog usług stopnieje jeszcze bardziej z 11 operatorów do 8, bowiem w kwietniu definitywnie kończy swoją działalność Vozilla, a usługi carsharingu nie świadczą już również Click2Go a także operator elektrycznego carsharingu GreenGoo z Górnego Śląska, który zrezygnował z oferowania minutowego, klasycznego współdzielenia. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że carsharing w Niemczech obecny jest od dekad a także popularne są tam bardzo małe lokalne (posiadające nawet 1 samochód) usługi. O jednym takim usługodawcy pisaliśmy już szerzej w sierpniu 2018 – artykuł na ten temat dostępny jest tutaj. Co dodatkowo odróżnia rynek niemiecki od polskiego, to to, że za Odrą bardzo popularne jest zorganizowane współdzielenie samochodów również na obszarach wiejskich, które w Polsce zupełnie nie występuje.

Liczba dostępnych samochodów:
DE: 25 000 
PL:    4 000

Niemcy na koniec zeszłego roku mogli pochwalić się około 6- krotnie większym wolumenem samochodów współdzielonych niż Polska. Ta różnica nie jest już tak drastyczna jak w przypadku ilości usługodawców, a na dodatek jeśli nadmienić, że tylko prawie połowa z liczby 25 000 samochodów, to auta udostępnione w trybie otwartym (13 500) to dystans do o wiele starszego rynku niemieckiego w przypadku Polski nie jest tak duży.  Warto jednak w tym miejscu nadmienić, że u naszych zachodnich sąsiadów bardzo mocno rozwinięte są usługi carsharingu stacjonarnego, który w Polsce występuje na poziomie marginalnym i to wyłącznie jako dopełnienie oferty usługodawców, których główną specjalnością jest „free-floating”.

Liczba zarejestrowanych klientów:
DE: 2 300 000
PL:     700 000

W przypadku ilości klientów, różnica jest już zdecydowanie najmniejsza. Ponad 3- krotnie większa ilość zarejestrowanych klientów w Niemczech, to z perspektywy Polski, gdzie carsharing jest nadal bardzo młodym rodzajem transportu powód do zadowolenia. Tym bardziej jest to dobry wynik, że na początku 2020 roku osobowe „auta na minuty” w Polsce są dostępne tylko w 10 aglomeracjach, gdy dla porównania niemiecki carsharing obecny jest w aż ponad 700 lokalizacjach z czego 150 to miasta o populacji większej niż 50 tys mieszkańców.

Reasumując, na pierwszy rzut oka dystans polskiego carsharingu do niemieckiego odpowiednika jest pokaźny, jednak obserwacja dynamiki rozwoju naszego rodzimego rynku pozwala na optymizm i nakazuje oczekiwać, że w najbliższych latach różnice pomiędzy omawianymi rynkami będą się zacierać a ekonomia współdzielenia będzie coraz bardziej obecna w polskich metropoliach, ale również na prowincji, bo tego szczególnie możemy Niemcom zazdrościć i w tej sferze jest najwięcej do nadrobienia. Optymizm jest wskazany zważywszy na fakt, jak dużo zmieniło się w zakresie współdzielonej mobilności samochodowej ale również osobistych środków transportu jak rowery czy hulajnogi w Polsce w ciągu ostatnich 5 lat. A to na pewno nie koniec.

Udostępnij przez :

Ten post ma 72 komentarzy

 1. asmr on

  It’s impressive that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made
  here.

 2. Peter Eells

  While the Pokemon Duel provides us the battle function we have
  so yearned for in Pokemon Go, Duel fails to ship the identical expertise
  that Pokemon Go gave gamers.

 3. 0mniartist

  I’m not sure where you’re getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this info
  for my mission. 0mniartist asmr

 4. When I initially left a comment I seem to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the
  exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service?
  Thanks!

Dodaj komentarz