A tymczasem w Częstochowie…

  • Post author:
  • Post category:Polska

… pojawił się pierwszy w tym mieście operator carsharingu. I to od razu w rozmiarze XXL. W listopadzie w Częstochowie swoją działalność rozpoczął nowy usługodawca – WoziBus którego „dostawczaki na minuty” w liczbie 5 sztuk dostępne do wynajęcia z aplikacji mobilnej wyjechały na ulice. Jednak określanie „na minuty” nie do końca opisuje nowego usługodawcę, bowiem jego samochody można wynająć również na doby.

Mimo grafiki głównej oraz wyglądu aplikacji mobilnej która sugeruje bazowanie usługi na samochodach Mercedes Sprinter, WoziBus oferuje do wynajmu dostawcze Fiaty Ducato znane choćby z największego obecnie w Polsce „BIG Carsharingu” – CityBee. Częstochowski usługodawca przypomina litewskiego operatora (CityBee) nie tylko w zakresie floty ale również kolorystyki i co najważniejsze sposobu konfiguracji stref działania usługi. WoziBus jest z założenia usługą otwartą, czyli tzw. „free-floatingiem” czyli samochód można pozostawić w dowolnym miejscu w zakresie wyrysowanego obszaru. Jednak w zasięgu usługi mamy udostępnionych kilka niewielkich wysp, z których można pobrać lub pozostawić w nich samochód, co przywołuje nieco skojarzenia z carsharingiem stacjonarnym. Oczywiście samochodem można wyjechać poza strefę i poruszać się nawet pomiędzy miastami, natomiast rozpoczęcie wynajmu i jego zakończenie musi się zakończyć zawsze w Częstochowie w jednym z wyznaczonych na mapie obszarów.

A jak kształtują się ceny WoziBusa? Częstochowski operator postawił na dobrze znany z polskiego rynku tryb mieszany naliczania opłat, czyli skupiony na symultanicznej opłacie rozliczanej w czasie rzeczywistym zarówno za minutę jazdy (0,65 PLN) i kilometr (0,85 PLN). Nie zapomniano również o odrębnej stawce za postój (stop-over) która szczególnie przy wynajmie samochodów dostawczych jest istotna a tutaj wynosi 0,30 PLN za każdą minutę postoju. Tak jak napisaliśmy na wstępie, samochody WoziBusa można również wynająć na całą dobę, która kosztuje 189 PLN. Stawka dobowa uruchamia się samoczynnie w momencie gdy sumą naliczanych minut osiągniemy próg 189 PLN co spowoduje jednocześnie zatrzymanie naliczania minut w efekcie użytkując samochód do 24h nie zapłacimy za czas więcej niż wspomniane 189 PLN. Oczywiście do tej kwoty należy doliczyć opłatę za kilometry (0,85 PLN) natomiast nie interesuje nas koszt zużytego paliwa, co jest już standardem w usługach carsharingu.

WoziBus jest już szóstym operatorem który w Polsce oferuje współdzielenia samochodów dostawczych. Największym usługodawcą tego typu jest wspomniane już CityBee, natomiast swoich sił w tej branży próbują również operatorzy znani głównie z wynajmu samochodów osobowych na minuty, czyli: Vozilla, Traficar, 4Mobility, czy Innogy GO! które zamierza wkrótce wypuścić na warszawskie ulice, elektryczne samochody dostawcze. Dynamiczny rozwój rynku wskazuje, że tradycyjne wypożyczalnie samochodów dostawczych, których jest bardzo dużo i rozsiane są po terenie całego kraju oferując swoje usługi nawet w małych miejscowościach, mogą przejść w etap zmierzchu, ponieważ wynajmowanie „dostawczaków” przez aplikację, prosto z ulicy jest po prostu znacznie wygodniejsze.

Udostępnij przez :