Carsharing z dostępem do policyjnej bazy kierowców?
W Rosji owszem.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji ogłosiło, że w roku 2021 udostępni dla operatorów usług carsharingu oraz przewozu osób, specjalny portal internetowy umożliwiający wgląd do policyjnej bazy danych zawierającej informacje na temat praw jazdy wydanych na terenie Federacji Rosyjskiej. Oprócz informacji na temat uprawnień, w bazie znajdą się również informacje na temat wykroczeń i przestępstw drogowych dokonanych na terenie Rosji zarówno przez Rosjan ale również przez cudzoziemców. Planowana baza ma wspomóc operatorów usług mobilności w kwestii uszczelnienia procesu rejestracji klientów, tak aby odfiltrować osoby posługujące się fałszywymi dokumentami oraz dokumentami czasowo lub na stałe odebranymi przez rosyjską Policję.

Weryfikacja wydanego prawa jazdy jest w Rosji szeroko dostępna na podobnej zasadzie jak weryfikacja ważności polisy ubezpieczeniowej w Polsce, natomiast firmy z branży taxi i carsharingu w Rosji mają szansę otrzymać dostęp do bazy bardziej rozbudowanej, dzięki czemu będą w stanie odseparować klientów potencjalnie najmniej odpowiedzialnych.

Największym wyzwaniem związanym z udostępnieniem usługom mobilności samochodowej danych związanych z wykroczeniami oraz danymi kierowców, jest ochrona przed wyciekiem tak wrażliwych danych, dlatego też operatorzy usług będą zobowiązane do przestrzegania surowych warunków ochrony takich danych. Z kolei dużym ułatwieniem dla rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  będzie fakt, że poza firmami taksówkarskimi, również usługi carsharingu muszą posiadać specjalne uprawnienia do oferowania usługi współdzielenia w danym mieście, w którym działają.

Nowe udogodnienia oczywiście nie rozwiązują w pełni problemu choćby z klientami kierującymi samochodami pod wpływem alkoholu, z czym Rosjanie, podobnie jak Polacy również mają problem, natomiast polscy operatorzy mogą z pewnością pozazdrościć swoim rosyjskim kolegom nawet podstawowej funkcji internetowego weryfikatora praw jazdy opisanego powyżej, dzięki którym można byłoby sprawdzić czy podawany numer prawa jazdy klienta nie dotyczy dokumentu zatrzymanego za przekroczoną ilość punktów, jazdę pod wpływem alkoholu czy choćby nie jest to numer fałszywy. A niestety takiej nawet podstawowej, szeroko dostępnej funkcji polski ustawodawca nie przewiduje.

Udostępnij przez :

Ten post ma 9 komentarzy

Dodaj komentarz