Dlaczego Ioniq Carsharing opuszcza Amsterdam?

  • Post author:
  • Post category:Świat

Amsterdam jest zdecydowanie jednym z ostatnich miast na świecie, które można byłoby posądzić o brak gotowości na elektromobilność. Tysiące ładowarek, powszechny widok samochodów Tesli w służbie usług taksówkarskich i mocno rozwinięte odnawialne źródła energii. Gdzie zatem jeśli nie tam, miałby „wypalić” carsharing oparty na samochodach elektrycznych?

Amsterdam jest miejscem niemal idealnym dla elektrycznych aut na minuty i dostrzega to choćby Car2go które właśnie tam, już w 2011 roku zdecydowało się umieścić swoją pierwszą usługę opartą na samochodach elektrycznych. Dużo później, bo w 2017 roku holenderski importer Hyundai, postanowił pójść również tą drogą i otworzyć w Amsterdamie carsharing, oparty na samochodach elektrycznych. W usłudze zostało udostępnionych 100 egzemplarzy przestronnego „elektryka” – Hyundaia Ioniq. W grudniu mija 14 miesięcy od czasu wprowadzenia usługi i jak deklaruje operator, bieżący miesiąc będzie ostatnim, bowiem Ioniq Carsharing wycofuje się z holenderskiej stolicy.

Operator deklaruje, że 14 miesięcy działania usługi, przyniosło 100 000 wynajmów, dokonanych przez 10 000 klientów. Średnia wynajmów na jeden samochód nieznacznie przekroczyła wartość 2, co jest jednym z najbardziej prawdopodobnych powodów podjęcia decyzji o zamknięciu usługi, ponieważ przyjmuje się, że tzw „break event” czyli próg osiągnięcia rentowności podobnych usług, wynosi 4 wynajmy na jeden samochód dziennie. Nie pomógł również fakt konkurencji z przywołanym na wstępie Car2go, którego małe Smarty sprawdzają się zdecydowanie lepiej w parkowaniu w centrum, oraz w pokonywaniu wąskich amsterdamskich uliczek od znacznie większych Ioniq-ów, nawet mimo to, że Ioniq-i są, a raczej były tańsze (0,25 EUR / min – Ioniq Carsharing vs. 0,31 EUR / min – Car2go). Nie bez znaczenia jest również zapowiedz koncernu Renault, który od przyszłego roku zamierza również zainwestować w elektryczny carshraing w Holandii.

Hyundai deklaruje, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa względem carsharingu w Holandii, natomiast na tą chwilę nic nie wskazuje na to, aby inny projekt zarządzany przez tego producenta miał się wkrótce w Amsterdamie pojawić.

Udostępnij przez :

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz