Carsharing Premium.
Polska specjalność?

 • Post author:
 • Post category:Polska

Polska historia carsharingu nie jest zbyt długa, natomiast w tym krótkim czasie polska branża samochodów współdzielonych mocno się rozwinęła. Oprócz ogólnej liczby samochodów, mocno rozwija się także w ich różnorodności. Zgodnie z naszą analizą ubiegłego roku w polskim carsharingu, w 10 usługach działających na terenie naszego kraju mamy już 33 różne modele samochodów, co jest zdecydowanie liczbą imponującą.

Dzisiaj natomiast chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że wraz z różnorodnością rośnie ilość samochodów współdzielonych, marek uznawanych powszechnie za Premium. Za taką „wielką trójkę” uchodzi w naszym kraju niemieckie trio czyli: Audi, BMW i Mercedes. Od niedawna mamy w Polsce wszystkich przedstawicieli wymienionych marek i wcale nie w pojedynczych egzemplarzach. Na 10 polskich usługodawców, aż połowa posiada w swojej flocie samochody wymienionych marek:

4Mobility – Audi A3, Audi Q3 + Mini ONE (BMW)
eCar od Taurona – BMW i3
GreenGoo – BMW i3
Innogy GO! – BMW i3
Panek CarSharing – Mercedes GLA

Wartą odnotowania ciekawostką, która jest dodatkowym argumentem za twierdzenie, że polski carsharing jest nierozerwalnie związany z samochodami o wysokiej renomie jest to, że pierwszy operator, który na dużą skalę uruchomił w Polsce carsharing – 4Mobility w roku 2016, zrobił to wyłącznie na autach marek Premium, bowiem pierwsze auta na minuty, które wjechały do Warszawy to Mini One, BMW serii 1 i serii 3.

Obecna liczba egzemplarzy samochodów Premimum na polskich drogach przekracza już 500 aut w bieżącym roku będzie stale wzrastać. Samochody bardziej renomowanych marek nie są jednak w globalnym carsharingu czymś ekstremalnie szczególnym, choćby z tego powodu, że 2/3 „trójki” trzyma w swoim posiadaniu jeden z największych carsharingowych brandów – ShareNow w którym jeżdżą tysiące BMW i Mercedesów, a właściciel marki Audi – koncern VAG wypuścił w Niemczech na ulice 1500 elektrycznych VW Golfów. Modele Premium można znaleźć też w usługach w naszym regionie. Kilkaset Mercedesów jeździ w węgierskiej usłudze MOL Limo a auta grupy BMW znaleźć można w litewskim CityBee. Niemniej jednak polska różnorodność samochodów Premium jest naprawdę godna uznania, a nic nie wskazuje na to, aby tendencja w Nowym Roku miała ulec zmianie.

Udostępnij przez :

Ten post ma 26 komentarzy

 1. ‏lewdle

  I value the article.Really looking forward to read more. Awesome.

 2. php SHELL

  En iyi php shell sitesi virüslerden sitenizi arındırarak her türlü meteryali bulabileceğiniz
  site.
  Shell indir; shell downlod içn direk bu siteden ulaşabilirsiniz

  https://cutt.ly/php-shell

Dodaj komentarz