CarScootersharing?
Integracja 4Mobility i BlinkeeCity.

Pomimo bardzo szybkiego rozwoju carsharingu w Polsce, żaden z usługodawców w naszym kraju nie oferuje usługi multi-modalnej, czyli zawierającej oprócz samochodów inne rodzaje pojazdów. Jedyny w tej chwili przejaw różnorodności pojazdów to udostępnianie aut osobowych i dostawczych w jednej aplikacji, co oferuje w tej chwili Panek CarSharing i Traficar, jednak to nie jest klasyczny „multi-modal”, którego jak dotąd nad Wisłą nie było. Najbliższą taką usługę możemy znaleźć na Litwie, gdzie tamtejszy CityBee oferuje oprócz samochodów również  rowery, a wcześniej udostępniał także hulajnogi.

Multi-modalność nie występuje jednak tylko z udziałem samochodów. Ten model zostawił jednak swój ślad w Polsce i jest dostępny do dzisiaj dzięki usłudze BlinkeeCity, które po tym jak rozwinęło największą w kraju sieć elektrycznych „skuterów na minuty” dołączyło do nich również elektryczne hulajnogi.

Dzisiaj o BlinkeeCity będzie jednak więcej, ponieważ ten operator wraz z najstarszym polskim carsharingiem – 4Mobility zdecydowały o współpracy polegającej na tzw. płytkiej integracji. W jej wyniku w aplikacji 4Mobility oprócz ikonek wskazujących dostępne samochody tego usługodawcy, pojawiły się również nowe, zielone znaczniki wskazujące pozycje skuterów od BlinkeeCity. W tej oto sposób od początku tego tygodnia mamy do dyspozycji pierwszą agregację multi-modalną między carsharingiem a operatorem skuterów i hulajnóg. Współpraca BlinkeeCity z carsharingiem nie jest jednak pomysłem nowym, ponieważ taki przypadek miał już miejsce kilka lat temu, w ostatnich miesiącach działalności pierwszego, elektrycznego carsharingu w Polsce – czyli Vozilli, która w swojej aplikacji pokazywała również skutery od BlinkeeCity.

Aby wynająć skuter bądź hulajnogę, niezbędne jest aktywne konto i zainstalowana aplikacja BlinkeeCity, natomiast możliwe jest sprawdzenie ich lokalizacji na aplikacji 4Mobility i weryfikacja czy bliżej mamy do jednośladu czy samochodu. Możliwe jest również połączenie przejazdów jeśli bliżej mamy do skutera bądź hulajnogi, którym zamierzamy dojechać do samochodu na dłuższy wynajem tym bardziej, że jednośladów w aplikacji 4Mobility jest wyraźnie więcej niż samochodów tego operatora. Pamiętać jednak należy, że każda z rezerwacji musi się odbyć w aplikacji macierzystej danego operatora. Próba rezerwacji skutera przez aplikację 4Mobility spowoduje przeniesienie do aplikacji BlineeCity. Tak właśnie działa wspomniana płytka integracja w odróżnieniu do tzw. głębokiej w której za pomocą jednej aplikacji i jednego konta możemy wynajmować pojazdy różnych operatorów.

Jednoślady pojawiły się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, czyli we wszystkich dotychczasowych lokalizacjach poza Trójmiastem. Co ciekawe skutery i hulajnogi pojawiły się również w Rzeszowie, czyli w lokalizacji z której 4Mobility usunęło swoje samochody. W efekcie integracji operatorów, w aplikacji 4Mobility dodany został filtr dzięki któremu użytkownik może wyłączyć wyświetlanie jednośladów od Blinkee.

Pomysł jest bardzo interesujący i jest wyraźnym krokiem w dobrą stronę, bo im więcej alternatyw transportowych tym lepiej a gdy mamy je dostępne w jednej aplikacji to korzystanie z nich jest znacznie łatwiejsze.

Udostępnij przez :