Elektryczna Dacia w Traficarze już od jutra!

  • Post author:
  • Post category:EV / Polska

Dzisiejsza prezentacja elektrycznej Dacii Spring, przygotowana wspólnie przez przedstawiciela marki Dacia w Polsce oraz operatora współdzielonej mobilności – Traficara przyniosła szereg odpowiedzi na pytania, które od kilku tygodni zadawali sobie obserwatorzy carsharingu w Polsce. Najważniejsze informacje znajdziecie w dalszej części tekstu.

Traficar będzie pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie carsharingiem, który wprowadzi „rumuńskiego elektryka” do swojej usługi. Jest to informacja o tyle szczególna, że flagowy carsharing koncernu Renault (właściciel marki Dacia), czyli działające w Paryżu i Madrycie – ZITY, pomimo zapowiedzi jeszcze z zeszłego roku, jak dotąd nie udostępniło ani jednej Dacii Spring w swojej usłudze. Udostępnienie Springa w Traficarze nastąpi już jutro, czyli 15 kwietnia wieczorem, co jest o tyle istotne, że oficjalna premiera, najtańszego (76 900 PLN za wersję Comfort) na polskim rynku samochodu zero-emisyjnego dla odbiorców detalicznych będzie miało miejsce dopiero jesienią bieżącego roku. Dlaczego zatem Dacia pojawi się w Traficarze dużo wcześniej? Wynika to, z nietypowej strategii sprzedażowej na jaką zdecydowała się Grupa Renault, a która z czasem na rynku motoryzacyjnym stanie się standardem. Chodzi o pierwszeństwo sprzedaży nowego modelu właśnie dla usług współdzielonej mobilności, gdzie podobnie jak w przypadku Dacii Spring, przygotowany zostanie specjalny rodzaj wyposażenia z myślą o carsharingu, który zawierać będzie m.in zamontowane fabrycznie urządzenia telematyczne czy tapicerkę foteli i deski rozdzielczej zbudowane z mocniejszych materiałów, przygotowanych na wielu różnych kierowców.

Osiągi Springa nie rzucają na kolana, pamiętać jednak należy, że ten samochód nie atakuje segmentu premium i jest najtańszym samochodem elektrycznym na rynku. Docelowo jest też samochodem miejskim, przeznaczonym do sprawnego przemieszczania się w zatłoczonych aglomeracjach, a dzięki Ustawie o Elektromobilności, może się poruszać bo miejskich bus-pasach.

Najważniejsze osiągi Dacii Spring:

33 kW / 45 KM – moc
27 kWh – pojemność baterii
140-265 km – zasięg na w pełni naładowanej baterii (w zależności od warunków atmosferycznych)
125 km/h – prędkość maksymalna
19,1 s. – przyspieszenie od 0-100 km/h

Docelowo Traficar udostępni aż 200 sztuk Springa w swojej usłudze i początkowo będą one udostępnione jedynie w Warszawie.

Konferencja przyniosła również odpowiedz, na jedno z najważniejszych pytań, czyli ile będzie kosztować wynajem elektrycznej Dacii. Traficar postawił na znany z innych swoich samochodów osobowych cennik oparty na opłacie za kilometr. Co do samego cennika, to tutaj również klienci powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ cena nie będzie się różnić od tej zastosowanej dla Clio czy Zoe obecnie udostępnianych w usłudze.

Cennik Dacii Spring – Traficar:

1,50 PLN – kilometr
0,00 PLN – minuta jazdy
0,15 PLN – minuta postoju
2,99 PLN – opłata startowa

49,00 PLN – stawka dobowa
0,60 PLN – kilometr w stawce dobowej

Wprowadzenie Dacii Spring, czyli najtańszego na rynku samochodu elektrycznego, jest ruchem zdecydowanie logicznym i jeśli elektromobilność ma w Polsce nabrać rozpędu to właśnie na bazie samochodów budżetowych. Oczywiście ciężko porównać pod względem osiągów czy komfortu jazdy, Dacię Spring z BMW i3 z usługi InnogyGO!, którego Traficar ma być „spadkobiercą”, pamiętać jednak trzeba, że są to samochody o zupełnie innej wartości katalogowej, chociaż deklarowany zasięg w obu autach jest dość zbliżony (ok. 200 km na pełnej baterii). Drogie BMW nie było w stanie osiągnąć rentowności dla swojego operatora, dlatego jeśli elektryczny carsharing ma się w Polsce opłacać, to należy zacząć od właśnie takich budżetowych modeli jak Dacia Spring.

A czy faktycznie „rumuński elektryk” mocno odbiega osiągami i komfortem jak założyliśmy powyżej, to liczymy, że dowiemy się już wkrótce, co oczywiście przedstawimy w ramach testu Dacii Spring na naszym portalu, do którego obejrzenia już zapraszamy.

 

Udostępnij przez :

Ten post ma 99 komentarzy

Dodaj komentarz