Berlin jest jednym z najbardziej zagęszczonych carsharingiem miast w Europie. Obecnie działa tam aż 14 operatorów z łączną flotą liczącą prawie 7 000 samochodów, co może wskazywać, że niemiecka stolica jest dla usług współdzielonej mobilności samochodowej „ziemią obiecaną” Jak się jednak okazuje, na pewno takiego statusu Berlin nie zawdzięcza władzom miejskim, które w żadnym stopniu nie oferują benefitów oraz ułatwień dla carsharingu. Co ciekawe, w Berlinie na specjalne traktowanie nie mogą liczyć nawet usługi oparte wyłącznie na samochodach elektrycznych, jak choćby należąca do koncernu Volkswagena usługa We Share. Jak deklaruje Prezes We Share – Philipp Reth, usługa płaci rocznie kilka milionów euro z tytułu opłat parkingowych w berlińskiej strefie, w której udostępnia łącznie 1 500 elektrycznych Volkswagenów.
Opłaty parkingowe to jednak nie wszystko, bowiem berlińskie władze w planowanej nowej ustawie drogowej dla stolicy, planują wprowadzenie licencji dla usług współdzielonych pojazdów, w tym także dla carsharingu. Taki model, wprowadzany jest coraz chętniej przez władze miejskie w odniesieniu dla usług mikromobilności miejskiej, czyli głównie hulajnóg elektrycznych, które przebojem wtargnęły do krajobrazu wielu aglomeracji. Licencje są również popularne w usługach „bikesharingu”, co znane jest również z ulic polskich miast, gdzie przykładem jest choćby stołeczne Veturilo, działające w Warszawie na zasadzie oficjalnej, licencjonowanej usługi miejskiej, wspieranej przez stołeczny ratusz.
Licencje dla carsharingu są jednak nowością, które wśród berlińskich usługodawców wzbudziły oburzenie. W krytyce berlińskiego projektu ustawy drogowej, przewodzą głównie włodarze usługi Miles, czyli jednego z największych niemieckich operatorów, która charakteryzuje się opłatą za wynajem opartą na kilometrze i braku opłaty za minutę jazdy. Miles wskazuje, na niezgodność proponowanych zmian przepisów z tamtejszą konstytucją, co wg berlińskich operatorów może prowadzić do odgórnego sterowania procesem wydawania licencji i jednocześnie zagładą branży, która dynamicznie się rozwija u naszych zachodnich sąsiadów, bowiem podmioty bez licencji nie mogłyby prowadzić działalności carsharingowej na terenie Berlina.
Niemieccy operatorzy zapowiadają protesty związane z niekorzystną z ich perspektywy ustawą i oczekują dialogu z władzami, gdzie zamierzają przekonać, że odpowiednie wsparcie dla branży, a nie konkretnej, bądź konkretnych usług, może pomóc w znacznym ograniczeniu ilości prywatnych samochodów, których liczba w Berlinie przekracza już milion egzemplarzy.
System licencyjny próbowała w Polsce wprowadzić kilka lat temu Warszawa, jednak po kilku turach przetargu miejskiego, ostatecznie stołeczny Zarząd Dróg Miejskich, który był odpowiedzialny za to postępowanie, uznał, że wycofuje się z pomysłu wspierania jednego konkretnego operatora, w efekcie czego postępowanie zostało zamknięte. Szkoda jednak, że pomimo braku wsparcia dla licencjonowanego operatora działania władz Warszawy nie poszły w kierunku działań wspierających dla całej branży.
Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.
I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.
Pingback: do-posle-psihologa
Pingback: gay dating sites for chubs
dating for gay men ages 50-70
browse gay men dating free
gay dating av
gay flash dating sim
dating gay blind men
gay dating a narcissist
Pingback: dirty keto diet
tadalafil generic mexico – prescription drugs online online tadalafil 20mg
free online dating sites
tinder dating site