AWTO na minuty szturmuje Amerykę Południową.

  • Post author:
  • Post category:Świat

Ameryka Łacińska nie jest pierwszym rejonem świata który przychodzi na myśl przy rozważaniach o carsharingu, natomiast warto czasem spojrzeć w tamtym kierunku choćby dlatego że żaden z globalnych operatorów dotąd nie zainteresował się na poważnie tym kontynentem, a mimo to, tamtejszy rynek współdzielonej mobilności rozwija się coraz szybciej.

Dobrym przykładem na powyższą tezę jest fakt, że bez inwestycji globalnych gigantów Ameryka Południowa doczekała się pierwszego międzynarodowego operatora. Mowa tutaj o chilijskiej usłudze AWTO, która wyszła niedawno poza swój „matecznik” i po opanowaniu trzech największych lokalnych aglomeracji – stołecznej Santiago, oraz Valparaiso i Concepcion, zdecydowała się udostępnić swoją usługę w sąsiedniej Argentynie, a konkretnie w jej stolicy Buenos Aires.

Ruch carsharingu AWTO jest dość odważny, choćby z tego względu, że aglomeracja Buenos Aires, jest kilkukrotnie większa niż wszystkie razem wzięte strefy w Chile, w których dotychczas działał ten operator, a także w największym mieście Argentyny przyjedzie im walczyć z lokalnym operatorem MyKeego który już od pewnego czasu edukuje Argentyńczyków w zakresie aut na minuty.

Usługa AWTO jest carsharingiem stacjonarnym. udostępniającym różnorodną flotę oferowaną w różnych segmentach za pośrednictwem samochodów różnych marek. Zakres rodzajów dostępnych aut jest naprawdę imponujący, bo poza standardowymi samochodami miejskimi, czy kompaktowymi, znajdziemy również modele premium jak choćby Mercedes klasy A, ale również popularne w tej części świata pick-upy, a także samochody dostawcze, małe ciężarówki oraz… skutery. W tej chwili pełen wachlarz pojazdów dostępny jest tylko w Chile, natomiast jak zapowiada operator, flota w Argentynie będzie stale wzbogacana o nowe klasy i modele samochodów.

Samochody można wynajmować w różnych taryfach, m.in standardowej, gdzie minuta wynajmu kosztuje około 1 PLN za wynajem samochodu miejskiego, lub abonamentowej gdzie po wpłaceniu miesięcznej opłaty w wysokości ok. 30 PLN dostajemy dostęp do niższych cen – np. opłaty za minutę w wysokości ok. 0,80 PLN.

Ciekawostką jest fakt, że największy operator z Ameryki Południowej nie wywodzi się z największego kraju na kontynencie, będącego jednocześnie najsilniejszą gospodarką tamtego regionu, czyli z Brazylii, natomiast zgodnie z oficjalnymi deklaracjami usługodawcy AWTO, na Argentynie, ekspansja się nie zakończy i m.in Brazylia ma być kolejnym krokiem w rozwoju tego operatora, co wydaje się logicznym ruchem, biorąc pod uwagę potencjał tamtego rynku gdzie pierwsi operatorzy świadczą już swoje usługi – m.in Urbano który w oparciu o elektryczne BMW i3 oferuje swoją usługę w największym mieście tego kontynentu – Sao Paulo.

Udostępnij przez :

Ten post ma 5 komentarzy

  1. gate.io brise

    I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.

Dodaj komentarz