Autonomiczny samochód od CityBee? No prawie.

CityBee ponownie zaskakuje. Nie dalej jak w sobotę donosiliśmy o udostępnieniu w łotewskim oddziale klasycznej Łady Nivy, a dzisiaj dotarł do nas kolejny hit od największego bałtyckiego usługodawcy, obok którego ciężko przejść obojętnie.

We wczorajsze przedpołudnie, osoby które przebywały w centrum Wilna, mogły natrafić na bardzo niecodzienny obrazek, bowiem mogły spotkać samochód poruszający się bez kierowcy, gdzie na fotelu pasażera siedział litewski minister komunikacji Darius Skuodis. Wielu obserwatorów uznało, że to testy samochodu autonomicznego zorganizowanego przez CityBee, jak jednak okazało się podczas oficjalnej konferencji prasowej, „autonomiczny” przejazd Pana ministra to część kapanii CityBee promującej ich działania w zakresie rozwoju technologii samochodów autonomicznych, które będą prezentowane podczas mających miejsce w bieżącym tygodniu w Wilnie Forum Innowacyjnego Transportu. Co jednak najciekawsze, czerwony Auris, jeżdżący bez kierowcy to nie pojazd samojezdny w myśl definicji, wg której jest to samochód, który prowadzi komputer na podstawie zbierania i interpretacji sygnałów z otoczenia. Samochód, którym poruszał się Darius Skuodis był sterowany zdalnie przez pracownika CityBee, co możliwe było dzięki zastosowaniu specjalistycznej technologii wewnątrz samochodu, którą testuje bałtycki operator. Jak podano w oficjalnym komunikacie, na tego typu testy pozwoliła łączność 5G, dostępna w wileńskim centrum.

Wg oficjalnego komunikatu od CityBee opisywany przejazd to pierwsza tego typu inicjatywa na Litwie i jedna z pierwszych na świecie na drodze publicznej. Pomimo, że przejazd miał miejsce, to jednak oprócz samej technologii największym wyzwaniem dla wprowadzenia takich przejazdów jest prawo drogowe, które nie dopuszcza w obecnej chwili możliwości przejazdów w takiej przestrzeni poza testami na zamkniętych odcinkach dróg i jak wskazuje wielu ekspertów, to właśnie ustawodawstwo będzie największym wyzwaniem dla nowoczesnych technologii transportowych.

Ciekawostką jest jednak fakt, że takich rozterek zdają się nie mieć w Rosji, gdzie już kilka lat temu firma Yandex (właściciel największego w Europie usługodawcy – Yandex Drive) doprowadziła do pierwszego w Europie w pełni autonomicznego przejazdu, który sterowany był za pomocą sztucznej inteligencji. Jak jednak przystało na Rosjan, nie był to mały test na zamkniętej drodze, a kilkusetkilometrowa podróż pomiędzy Moskwą a Kazaniem w normalnym ruchu ulicznym, a do tego w zimie.

Pomimo faktu, że promowany przez CityBee przejazd to jeszcze nie jest pełna autonomia, to działania na Litwie, ale również szeroko zakrojone prace inżynierów w innych krajach jasno wskazują, że carsharing będzie tylko etapem przejściowym przed technologią pojazdów autonomicznych, które z czasem zastąpią zarówno carsharing jak i przejazdy taxi tworząc scalony, zupełnie nowy rodzaj usług transportowych.

Udostępnij przez :

Ten post ma 9 komentarzy

 1. 8 sdr pipe

  تستخدم القوى العاملة الماهرة في المصنع تقنيات تصنيع متقدمة لإنتاج تجهيزات تتوافق مع المعايير والمواصفات الدولية. إيليت بايب Elite Pipe

 2. 125mm hdpe pipe

  Elitepipe Plastic Factory’s HDPE fittings are renowned for their versatility, allowing for secure and efficient connections in diverse applications such as water supply, gas distribution, and industrial pipelines. Elitepipe Plastic Factory

 3. بايب خشب

  يعتبر مصنع إيليت بايب Elite Pipe في العراق رائدًا صناعيًا معروفًا بالتزامه بتقديم الأنابيب والتجهيزات البلاستيكية عالية الجودة.

 4. User Login

  Reading your article has greatly helped me, and I agree with you. But I still have some questions. Can you help me? I will pay attention to your answer. thank you.

 5. satta king 786

  Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work
  so I decided to browse your website on my iphone during lunch
  break. I really like the info you present here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing
  blog!

Dodaj komentarz