O tym, że Polska Grupa Energetyczna ma w plany związane z carsharingiem, informowaliśmy już w połowie zeszłego roku. Wtedy też na światło dzienne wyszły plany tego operatora energetycznego, wg których miałby powstać pilotażowy projekt współdzielonej mobilności zlokalizowany w … Siedlcach. Projekt ten miał być związany z budową w tym mieście sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych z logiem PGE, a przy okazji miał odpowiedzieć na pytanie czy usługa aut na minuty ma sens w miastach o mniejszej populacji. Warto w tym miejscu zauważyć, że w przypadku ziszczenia planów, Siedlce stałyby się najmniejszym miastem w Polsce z aktywną usługą carsharingu (nie licząc miejscowości będących częścią aglomeracji jak np: Piaseczno k. Warszawy, czy Luboń k. Poznania).
Na usługę komercyjną należy jeszcze poczekać, natomiast na siedleckich ulicach można już znaleźć zero-emisyjne Renaulty Zoe w barwach PGE Mobility które są częścią wspomnianego projektu. Natomiast samochody testowe można spotkać nie tylko w Siedlcach, ale również w Warszawie, w której usługa została również udostępniona na terenie części Śródmieścia oraz dzielnicy Wola. Do dypozycji testerów oddanych zostało kilka sztuk elektrycznego Renault, oraz ładowarki zarządzane przez PGE. W Siedlcacah udostępniono 5 takich stacji, natomiast Warszawa na tą chwilę musi zadowolić się wyłącznie jedną umiejscowioną przy Urzędzie Dzielnicy Praga Północ.
W usłudze testowej udostępniono model mieszany cennika, czyli jednoczesną opłatę za przejechany kilometr oraz opłatę za każdą minutę użytkowania z podziałem na jazdę oraz postój. Kilometr w PGE Mobility kosztuje 0,80 PLN, z kolei minuta to: 0,60 PLN za jazdę, oraz 0,10 PLN za postój. Wybór mieszanego trybu w usługach opartych na autach elektrycznych zaczyna być coraz powszechniejszy, bowiem taki w przypadku samochodów elektrycznych był już stosowany zarówno w testowej usłudze Innogy (nie wykluczone, że w usłudze komercyjnej która ma wystartować w Warszawie już wkrtóce również taki zostanie zastosowany), jak i w przypadku aut elektrycznych w usługach Traficar oraz Panek.
Godny zainteresowania w usłudze PGE jest system, który staje się powoli dyżurnym rozwiązaniem dla usług elektrycznego carsharingu, poniewaz w niedawno udostępnionych na terenie Górnego Śląska usługach: GreenGoo oraz eCar od Taurona, również postawiono na polski system firmy Fleetnet.
Na tą chwilę nie jest znany termin zakończenia pilotażu, oraz dalsze plany rozwojowe tej usługi, natomiast gdy tylko takowe się pojawią, niezwłocznie poinformujemy o nich na łamach naszego portalu.
Pingback: Carsharing w Siedlcach stał się faktem. - Autonaminuty.org