Zakopane coraz bardziej współdzielone.

O ile okres wakacyjny był w polskim świecie carsharingu sezonem dość „ogórkowym”, tak wrzesień obfituje w nowości i zmiany u większości rodzimych operatorów. Dzisiaj zwracamy uwagę na działania carsharingu w dala od największych metropolii i zapraszamy Was na krótką „wycieczkę” po współdzieleniu po stolicy Polski… zimowej stolicy Polski.

Zakopane, bo oczywiście o nim mowa, ugościło w ostatnim tygodniu drugiego już operatora współdzielonej mobilności samochodowej. W Tatry zawitało InnogyGO! i jest to pierwsza ekspansja poza Warszawę, tego największego polskiego zero-emisyjnego usługodawcy.

Na mocy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym udostępniło testowo 10 dobrze znanych z warszawskiej usługi – BMW i3, które dostępne będą do wynajmu w 3 specjalnie wydzielonych strefach.

Oferta dla Zakopanego

Dla kierowców podróżujących na terenie TPN oferta innogy go! wygląda bardzo podobnie jak w Warszawie. Są dostępne 4 pakiety minut:

 • Pakiet 8 minut  –  9,99 zł
 • Pakiet 30 minut – 29,99 zł
 • Pakiet 75 minut – 59,99 zł
 • Pakiet 300 minut – 99,99 zł

Im wyższy pakiet, tym niższa opłata minutowa. W momencie wykorzystania pakietu system automatycznie zacznie naliczać opłatę w wysokości 1,29 zł za minutę jazdy. Niewykorzystany czas z pakietu przepada. Nie ma opłaty za przejechane kilometry. W tej chwili  do wypożyczenia dostępnych jest 10 aut. Wynająć i zwrócić samochód należy w jednej ze specjalnych stref :

 • Centrum Zakopanego – ul. Chałubińskiego 42 (parking przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN)
 • Kuźnice – nieopodal kolejki na Kasprowy Wierch (parking przy siedzibie TPN)
 • Palenica Białczańska (parking TPN)

– Tatry to jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc na świecie. Włączyliśmy się w ochronę naszych najwyższych gór i zaoferowaliśmy jedyną w Polsce w pełni elektryczną flotę aut. To jeszcze jedna cegiełka w promowaniu transportu ekologicznego – mówi Andrzej Popławski, Head of Electric Mobility w innogy Polska.

Na nowych użytkowników w prezencie czeka pierwsza jazda. Osoby zakładające konto w aplikacji mogą wpisać kod o nazwie ZAKOPANE na pierwszym ekranie rejestracji i otrzymają 20 zł na przejazdy.

Warto zauważyć, że mimo iż do korzystania z usługi InnogyGO! w Zakopanem służy ta sama aplikacja i konto, z którego skorzystamy do przejazdów w Warszawie, operator nie wyraża zgody na przemieszczanie samochodów pomiędzy strefami między miastami. Niemożliwe jest zatem (nawet nie tylko z powodu ograniczonego zasięgu – maksymalny dystans możliwy do przejechania w pełni naładowanym BMW i3 to około 200 km, a Warszawę i Zakopane dzieli prawie 400 kilometrów) przejechanie na jednym wynajmie z Warszawy do Zakopanego (lub w druga stronę) i zakończenie tam wynajmu. Co jednak istotne, migracja pomiędzy strefami w ramach Zakopanego i okolic (np między centrum Zakopanego i Palenicą) jest w pełni dopuszczalna i możliwa.

InnogyGO! nie jedyne w Tatrach

Można nieśmiało powiedzieć, że Zakopane carsharingiem stoi, bowiem elektryczna usługa od Innogy nie jest jedną opcją „aut na minuty” w tym mieście, ponieważ od prawie pół roku zakopiańską strefę posiada największy polski operator – Panek CarSharing. Ważną różnicą, pomiędzy oboma usługami jest to, że samochody „Panka” można bez ograniczeń przemieszczać pomiędzy strefami w innych miastach (których jest w tej chwili w sieci operatora ponad 150) w efekcie czego klient zabierający samochód z Warszawy, Łodzi, Grudziądza, Sanoka czy każdego innego miasta gdzie działa usługa, może zakończyć wynajem w strefie w Zakopanem. Obecność obu wymienionych operatorów sprawia, że Zakopane „strąciło” Siedlce z pozycji najmniejszego polskiego miasta (poza miastami będącymi częścią aglomeracji) w którym działają przynajmniej dwie usługi (4Mobility & Panek CarSharing). Co więcej oferty obu zakopiańskich operatorów można w ciekawy sposób połączyć, chcąc odwiedzić Zakopane, nie mając własnego samochodu. Z jednego ze 150 miast rozpoczynamy wynajem samochodem Panek CarSharing i kończymy w strefie w Zakopanem, aby na miejscu wynająć elektryczne BMW od Innogy aby bez-emisyjnie rozkoszować się tatrzańskim krajobrazem.

Na koniec jeszcze godnym odnotowania jest fakt, że pierwszą usługą, która nieco przypominała carsharing i zawitała do Zakopanego, było SmartRent od tradycyjnej wypożyczalni Sixt. W 2017 roku Sixt wprowadził sezonową usługę wynajmu BMW X1 z bagażnikami dachowymi. Opcja oferowana była szczególnie klientom zainteresowanym szybkim i komfortowym przejazdem z centrum Zakopanego na wybrane wyciągi narciarskie.

Udostępnij przez :

Ten post ma 5 komentarzy

 1. gate io

  I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

 2. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Dodaj komentarz