Vozilla kontra Wrocław.

  • Post author:
  • Post category:Polska

Październik nie przestaje nas zadziwiać. Jest to zdecydowanie najciekawszy miesiąc dla Carsharingu w Polsce. Rok temu początek października przyniósł pierwszą nad Wisłą usługę w skali makro (100 samochodów). Natomiast w tym roku niemal każdego dnia donosimy o nowych projektach i nowych odsłonach. Dzisiejsza wiadomość jest jednak szczególna, bowiem na światło dzienne wyszło oficjalne doniesienie mówiące o tym że Wrocław wypuści jesienią na swoje ulice, wspólnymi siłami z firmą Enigma (zwycięzcą wrocławskiego przetargu) 200 samochodów w pełni elektrycznych. Będzie to pierwsza w historii polskiej współdzielonej mobilności usługa oparta na „elektrykach” w takiej ilości.

O projekcie firmy Enigma było głośno w zeszłym roku, gdy rozstrzygnięto na korzyść tego przedsiębiorstwa przetarg na wypożyczalnię samochodów miejskich we Wrocławiu. Oferta Enigmy okazała się najlepsza i tej właśnie firmie powierzono stworzenie i poprowadzenie tego projektu. Jednak po ogłoszeniu wyników do mediów nie przedostawały się żadne konkretne informacje na temat tego projektu, z tym większą radością przyjęliśmy doniesienia że jednak projekt nie jest zagrożony, a co więcej wystartuje w niezmienionej wobec wstępnie ustalonej formie, czyli w oparciu o 190 kompaktowych Nissanów Leas, oraz dostawczych Nissanów e-EV200. System mimo że oparty na autach elektrycznych, będzie freefloatingiem, czyli auta w tej usłudze będą mogły być pozostawione na dowolnym miejscu parkingowym na terenie Wrocławia, a gdy zaparkujemy je w płatnej strefie parkowania, to za to parkowanie nie zapłacimy. Jeśli mowa o płaceniu, to wiemy jakie ceny będzie miała usługa ze stolicy Dolnego Śląska. Kierowca „Vozilli” nie zapłaci za kilometry przejechane tym samochodem, a jedynie za minutę przejazdu i jest to koszt 1 PLN. Z kolei minuta postoju to 0,10 PLN. Znana jest również wysokość kary umownej za uszkodzenie pojazdu, która określona została na poziomie 2000 PLN.

Wrocławianie będą mogli przemierzać ulice swojego miasta „z prądem” już od 4 listopada. Jako pierwsi również będą mogli w szerszym zakresie porównać Carsharing elektryczny ze spalinowym, ponieważ dzięki Traficarowi i teraz Enigmie jesienią Wrocław zapełni się od współdzielonych aut zarówno na prąd jak i na benzynę. Załoga autonaminuty.org również przetestuje nową usługę w najbliższych tygodniach, z czego tradycyjne sprawozdanie wkrótce znajdzie się na naszych łamach.

Foto: Enigma

Udostępnij przez :

Dodaj komentarz